LONDÝN 3. augusta (SITA/AP) - Britský premiér vyjadril vo štvrtok presvedčenie, že Organizácia Spojených národov v priebehu najbližších dní schváli rezolúciu k blízkovýchodnému konfliktu. Tony Blair na svojej pravidelnej tlačovej konferencii obhajoval svoje odmietnutie vyzývať na bezpodmienečné a okamžité prímerie medzi Izraelom a hnutím Hizballáh argumentujúc, že hoci sa ho mimoriadne dotklo utrpenie obyvateľov Libanonu, je rozhodnutý presadiť v regióne trvalý mier.
Blair vyjadril znepokojenie nad civilnými obeťami, avšak uviedol, že si želá trvalé riešenie problému a nie dočasnú opravu. "Mojou úlohou je ukončiť boje skutočnými činmi a nie prázdnymi slovami," uviedol Blair. Premiér považuje za dôležité, aby návrh mierového plánu riešil skutočné príčiny konfliktu, aby sa opäť nerozhorel. Blair tiež poprel informácie, že jeho kabinet je v tejto otázke názorovo nejednotný. "Je nezmyslom myslieť si, že sa s ministerkou zahraničných vecí Margaret Beckettovou v tejto otázke nezhodneme. Postupujeme jednotne," uzavrel Blair.
Dnešné výroky iránskeho prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda, ktorý riešenie konfliktu vidí "v eliminácii sionistického režimu" označil Blair za "veľmi neužitočné". V prejave na krízovom summite Organizácie islamskej konferencie (OIK) Ahmadínedžád všetkým štátom regiónu vrátane moslimských krajín navrhol, aby "okamžite prerušili verejné i neverejné styky so sionistickým režimom a izolovali Spojené štáty americké, Britániu a ich vlády, ktoré podporujú Izrael."