Vyhlásil to dnes libanonský premiér Fuád Siniora prostredníctvom videospojenia z Bejrútu. Jeho slová zazneli na mimoriadnom summite 56-člennej Organizácie islamskej konferencie (OIK), ktorá prebieha v Malajzii. Odznelo na nej tiež, že štvrtina libanonskej populácie, čo predstavuje približne milión ľudí, opustila pre vojnový konflikt svoje domovy.
Podľa premiéra si izraelská ofenzíva v Libanone "vyberá enormný počet ľudských životoch a zničenej infraštruktúry a úplne spustošila krajinu a podlomila našu ekonomiku."
Účastníci summitu najväčšieho islamského politického zoskupenia žiadali okamžité a bezpodmienečné prímerie v Libanone, účasť moslimov na plánovaných mierových silách OSN, ako aj dobre koordinovanú humanitárnu pomoc pre Libanon a Palestínčanov. Konflikt v Libanone sa podľa nich musí zastaviť skôr ako zachváti celý región a zmarí nádej na trvalý mier.
Izraelské letectvo dnes ráno obnovilo vzdušné útoky na libanonskú metropolu Bejrút. Izrael bombardoval pozície radikálneho šiitského hnutia Hizballáh na južných predmestiach Bejrútu.
Podľa očitých svedkov najmenej štyri silné explózie otriasli v priebehu 30 minút Bejrútom po tom, ako na južné predmestia dopadli strely vypálené izraelskými strojmi. Podľa libanonskej polície lietadlá útočili na oblasť, nazývanú "bezpečnostná štvrť Hizballáhu."
Izraelský premiér Ehud Olmert dnes vyhlásil, že hlasovanie Organizácie Spojených národov o prímerí v Libanone sa pravdepodobne uskutoční v priebehu budúceho týždňa. Ako ďalej povedal, americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová neočakáva, že počas nasledujúcich niekoľkých dní sa dosiahne prímerie, ktoré by ukončilo boje v Libanone.
"Je viac pravdepodobné, že sa budúci týždeň uskutoční v OSN hlasovanie," cituje Corriere della Sera Olmerta. Premiér židovského štátu sa tiež domnieva, že Izrael je "veľmi blízko" svojmu cieľu v Libanone.
Izrael dnes zverejnil výsledky vyšetrovania minulotýždňového bombového útoku na libanonskú dedinu Kana. Tie ukázali, že pokiaľ by izraelská armáda vedela o civilistoch v budove, nezaútočila by na ňu. Židovský štát pritom obvinil hnutie Hizballáh z používania ľudských štítov.
Podľa izraelského stanoviska vyšetrovanie prípadu ukončili v stredu. Z neho vyplýva, že na budovu izraelské letectvo vystrelilo dve rakety, pričom jedna z nich neexplodovala. Izraelská armáda bola presvedčená, že budova slúžila ako "miesto úkrytu pre teroristov".
"Ak by boli známe informácie naznačujúce, že v budove sa nachádzajú civilisti, k útoku by nedošlo," uvádza sa v stanovisku. Podľa neho obyvateľov Kany a okolitých dedín niekoľko ráz varovali, aby opustili svoje domovy. V dokumente sa ďalej spomína, že izraelský generál Dan Haluc opakovane vyjadril ľútosť nad stratami na životoch.
"Organizácia Hizballáh používa medzi nami a sebou libanonských civilistov ako obranné štíty, zatiaľ čo armáda používa ako štíty samých seba na ochranu obyvateľov Izraela pred terorom Hizballáhu. To je hlavný rozdiel medzi nami," zdôrazňuje sa.
Nedeľňajší krvavý útok v Kane si podľa najnovšej bilancie organizácie na ochranu ľudských práv Human Rights Watch (HRW) vyžiadal 28 obetí na životoch a 13 nezvestných. Pôvodne uvádzaná bilancia 54 mŕtvych vyplýva zo zoznamu 63 ľudí, ktorí údajne hľadali úkryt v pivnici budovy, oznámila HRW v stredu večer.