Dvestočlenný poslanecký zbor sa zíde na opakovane prerušenej ustanovujúcej schôdzi, ale opäť už po šiesty raz - nikoho nezvolí, dokonca samotná voľba sa ani neuskutoční.
Do stredajšej polnoci totiž ani jedna z parlamentných strán nenavrhla na predsedu žiadneho kandidáta. Poslanci tak ani nemajú o kom hlasovať.
Situácia, keď ani dva mesiace po parlamentných voľbách nemá krajina ani vládu, ani funkčnú Poslaneckú snemovňu, je v Česku bezprecedentná. V minulosti sa tiež nikdy nestalo, aby sa českým poslancom opakovane nedarilo zvoliť si predsedu, podpredsedov a šéfov výborov.
Nenominovanie kandidátov na predsedu snemovne avizoval v stredu líder ČSSD Jiří Paroubek, a v mene trojkoalície aj líder ODS Mirek Topolánek. Obaja chcú teraz dva týždne intenzívne rokovať o komplexnom riešení povolebného patu.
Poslanci si budú musieť v piatok bez ohľadu na plány politických špičiek - stanoviť nový termín voľby svojho predsedu. Opakovaná voľba sa musí uskutočniť najneskôr do 10 dní. Možno preto predpokladať, že nová lehota na podávanie návrhov na šéfa snemovne bude do budúcej stredy a siedmy pokus o zvolenie predsedu dolnej komory parlamentu bude opäť v piatok 11. augusta.
Z doterajších piatich pokusov o zvolenie šéfa snemovne sa hlasovalo trikrát, vždy o kandidátoch trojkoalície: dvakrát neuspel kresťanský demokrat Jan Kasal a raz občianska demokratka Miroslava Němcová. ČSSD nominovala svojho človeka dvakrát predsedu predošlej snemovne Lubomíra Zaorálka, ale dvakrát jeho nomináciu pred samotkou voľbou stiahla so zdôvodnením, že nemá zaistenú podporu väčšiny poslancov.
Zdrojom povolebného patu je prepočet volebného výsledku piatich úspešných strán na mandáty. Sto kresiel pripadlo ČSSD a komunistom, druhú stovku mandátov si rozdelili tri pravo-stredové strany. Na zvolenie šéfa snemovne je pri stopercentnej účasti poslancov potrebných najmenej 101 hlasov. Neukončená ustanovujúca schôdza snemovne podľa ústavných expertov neumožňuje, aby odstupujúca vláda Jiřího Paroubka podala demisiu a nahradil ju nový kabinet.
---
Už pred dvoma mesiacmi sa po českých parlamentných voľbách malo začať s rozhovormi medzi ODS a ČSSD. Predseda ODS Mirek Topolánek ale neuvážene zostavil pravo-stredovú koalíciu v presvedčení, že ľavica jej jednoducho musí dať dôveru. Topolánek tak dva mesiace chodil so závažím ľudovcov a zelených na krku. Aby nastal nejaký prielom, musel sa závaží zbaviť.
Konštatuje v komentári českého denníka Právo Jiří Hanák a oceňuje, že vo vyhlásení lídrov ODS a ČSSD, že budú rokovať medzi štyrmi očami, je vidieť zreteľný pohyb v zablokovanej situácii.
Budúca dohoda ČSSD s ODS môže byť problematická pre obe strany. Kým ODS to bude musieť vysvetliť ľudovcom, zeleným aj vo svojej strane, predseda ČSSD Jiří Paroubek riskuje nielen stratu podpory 26 poslancov KSČM, ale aj to, že vyhranene ľavicoví voliči, ktorých komunistom odlákal, sa počas budúcich volieb opäť vrátia do lona KSČM, uzatvára Jiří Hanák.
Komentátor Alexander Mitrofanov v inom článku v denníku Právo prirovnáva vzťah medzi Paroubkom a Topolánkom k vzťahu medzi lovcom a slonom. Paroubek strávil na posede dva mesiace s puškou v rukách a rôznymi trikmi lákal z džungle slona Topolánka, ktorý nešiel a nešiel. Dvaja jazdci na chrbte slona, ľudovci a zelení, napokon slona neustrážili pred tým, aby sa vydal von z krovia a lovcovi Paroubkovi napospas.
Lovec si teraz slona odviedol do pološera, kam k nemu nikto nemôže. Najradšej by si lovec slona domestikoval, aby mohli spolu obchádzať plantáže. Lovec ráta s viacerými možnosťami. Slon môže klesnúť k zemi a byť nahradený niekým učenlivejším, alebo sa udomácnenie nepodarí a slon sa vzbúri a utečie k späť k svojim pohoničom. Ale v tom prípade sa lovec Paroubek vydá pre jeho kly v predčasných voľbách, uzatvára svoj komentár v Práve Alexander Mitrofanov.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) žab