Rozdelenie ministerských kresiel by mohlo byť známe do víkendu, informoval šéf parlamentného klubu Strany regiónov Sergej Kivalov.
Predseda parlamentu Olexander Moroz oznámil, že poslanci budú popoludní hlasovať o nominácii doterajšieho opozičného vodcu Viktora Janukovyča na premiéra. Juščenko napokon akceptoval kandidatúru svojho dlhoročného rivala a expremiéra, ktorého víťazstvo v podvodmi poznačených prezidentských voľbách v roku 2004 vyvolalo tzv. Oranžovú revolúciu.
Juščenko priznal, že jeho súhlas s nomináciou Janukovyča, ktorého kedysi odsudzoval, môže vyvolať nepochopenie a obavy. V televíznom príhovore to však označil za historickú šancu na urovnanie hlbokých rozporov v krajine.
"Žiadam ľudí, aby pochopili, že máme jedinečnú šancu, o ktorej sme hovorili na Námestí nezávislosti, o ktorej sme snívali každý deň - zjednotiť v porozumení obe strany Dnepra," vyhlásil Juščenko. "Máme dnes historickú príležitosť piatich rokov stabilnej pracovnej atmosféry v parlamente."
Rozhodnutie Juščenka by malo prispieť k ukončeniu politickej krízy na Ukrajine štyri mesiace po parlamentných voľbách. Po mnohých neúspešných rokovaniach jednotlivých strán sa napokon Janukovyčova Strana regiónov, ktorá má najviac kresiel, spojila so socialistami Moroza a komunistami.
Juščenko po dlhom váhaní oznámil súhlas s kandidatúrou Janukovyča až dve hodiny po tom, ako mu o polnoci zo stredy nadnes vypršal zákonný termín na rozhodnutie. Alternatívou bolo vyhlásenie nových volieb, ku ktorému mal podľa vlastných slov blízko.
Juščenko oznámil, že s Janukovyčom podpísal memorandum o národnej jednote, ktoré zachová prezidentov prozápadný a reformný kurz. Janukovyč však opakovane trvá na tom, že prioritou by mali byť vzťahy s Ruskom.
Na základe dohody, ktorej tretím signatárom je Moroz, sa očakáva vstup Juščenkovej strany Naša Ukrajina do koalície. Viacerí v strane s tým nesúhlasia, čo vyvoláva možnosť jej rozkolu. Druhá najsilnejšia strana v parlamente, Blok Julie Tymošenkovej, avizovala odchod do opozície.
Janukovyč, ktorý už bol premiérom za vlády predošlého prezidenta Leonida Kučmu, v poslednom čase zmiernil svoje postoje. Uviedol, že podporuje spoluprácu s NATO, vstup do Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a členstvo v Európskej únii. Odmieta však ustúpiť v otázke ruštiny ako oficiálneho jazyka a v tom, že o členstve v NATO môže rozhodnúť jedine referendum.
Prinášame niektoré profilové fakty o mužovi, s ktorým bude musieť Juščenko "spolunažívať" vo vláde:
* Janukovyča vyhlásili za víťaza prezidentských volieb v roku 2004. Tisícky Ukrajincov vyšli do ulíc s tým, že boli voľby zmanipulované. Hlasovanie následne anulovali a víťazom nových volieb sa stal Viktor Juščenko.
Pomenovanie "Oranžová revolúcia" vzniklo v spojení s oranžovým odevom a vlajkami protestujúcich.
* Mnohými odpísaný Janukovyč sa znovu objavil ako vodca proruskej Strany regiónov, ktorá v marcových parlamentných voľbách získala najviac hlasov. V súčasnosti vedie Janukovyč s počtom 186 kresiel najväčšiu frakciu v ukrajinskom parlamente.
* Silný a uzavretý Janukovyč (56) nie je dobrým rečníkom. Keďže pochádza z ruského prostredia, bežne robí chyby v ukrajinskom jazyku. Populárny je však vo východnej a južnej Ukrajine a na Kryme, kde je dominujúcim jazykom ruština.
* Janukovyč už pôsobil vo funkcii premiéra za vlády prezidenta Leonida Kučmu v rokoch 2002-2004. Vtedajší nárast HDP o 12,1 percenta v roku 2004 Ukrajina odvtedy neprekonala. Janukovyč zvýšil štátnu reguláciu ekonomiky a prudko zdvihol náklady v sociálnej oblasti. Jeho stúpenci v ňom vidia silného vodcu, ktorý zabezpečí stabilitu.
* Janukovyč prisľúbil znížene daní pre veľké podniky a opätovné zrušenie daní pre spoločnosti pôsobiace vo voľných ekonomických zónach. Odstupujúca liberálna vláda odmietla tieto návrhy s tým, že sú živnou pôdou pre korupciu a rodinkárstvo. Mocní biznismeni majú silné zastúpene v Janukovyčovej strane.
* Janukovyč, predtým guvernér priemyselného Doneckého regiónu s prevládajúcou ruštinou na východe Ukrajiny, uprednostňuje bližšie vzťahy s Ruskom, kým Juščenko chce Ukrajinu dostať do Severoatlantickej aliancie (NATO) a Európskej únie.
* V mladosti Janukovyča dvakrát zatkli pre krádež a prepadnutie. Podľa jeho spojencov boli obvinenia zrušené, v súvislosti s prípadmi vešak nie sú dostupné žiadne dokumenty.
* Janukovyč je ženatý a je otcom dvoch synov. Mladší z nich, taktiež Viktor, bol v marci zvolený do parlamentu, keďže figuroval na kandidátke otcovej strany.