Harry Potter a Rumburak dokázali zmiznúť pomocou kúzelného plášťa. Neviditeľný muž H. G. Wellse sa stal neviditeľným po prehltnutí zázračnej látky. Ale teoretický fyzik Ulf Leonhardt pôsobiaci na Svätoondrejskej univerzite v Škótsku verí, že najrealistickejšie dokázala zmiznúť neviditeľná žena Sue Stormová, jedna z hrdiniek komiksu Fantastická štvorka. Neviditeľnosť by vraj v budúcnosti nemusela byť nemožná.
"V tomto kreslenom príbehu okolo seba usmerňuje svetlo pomocou silového poľa," povedal Leonhardt pre Reuters. "Najviac sa to blížilo tomu, čo budú technici pravdepodobne v budúcnosti schopní uskutočniť."
Neviditeľnosť je v tomto poňatí optický klam, že určitý objekt či osoba nie sú na danom mieste. Leonhardt uviedol príklad vody víriacej okolo kameňa. Voda ho obmýva, víri okolo neho a tečie ďalej, akoby jej predtým nič nestálo v ceste.
"Ak nahradíte vodu svetlom, nevideli by ste, že tam niečo je, pretože svetlo oblieha osobu alebo predmet. Svetlo prichádzajúce z pozadia by ste vnímali, ako keby vpredu nič nebolo," vysvetľuje vedec.
V štúdii zverejnenej v odbornom časopise New Journal of Physics Leonhardt opísal fyzikálne zákonitosti teoretických zariadení, ktoré by mohli navodzovať dojem neviditeľnosti. "Neviditeľná žena zakrivuje priestor okolo seba, aby ohla svetlo. Tieto zariadenia by taký zakrivený priestor napodobnili," poodhalil britský fyzik.
Aj keď existujú také prístroje stále len v oblasti teórie, podľa Leonhardta vedci vyvíjajú umelé materiály s neobvyklými vlastnosťami, ktoré by bolo možné použiť na zariadenie pre neviditeľnosť.
Prvé prístroje založené na tomto princípe najskôr nájdu iné uplatnenie. "Postupne vyvíjame materiály smerujúce k tomu, že prvé zariadenia budú pravdepodobne použité na ohýbanie radarových vĺn alebo elektromagnetických vĺn používaných mobilnými telefónmi," povedal expert.
Také mechanizmy by mohli slúžiť ako ochrana elektronických zariadení pred signálmi z mobilných telefónov. (čtk)