Brusel 2. augusta (TASR) - Dánsko požaduje zmenu európskych pravidiel týkajúcich sa prijímania zahraničných študentov na univerzity. Argumentuje pritom tvrdením, že jednu tretinu všetkých študentov prijatých na štúdium medicíny na dánskych lekárskych fakultách tvoria Švédi.
Podľa bruselských internetových novín EU Observer chce dánsky minister pre vedu Helge Sander diskutovať na európskej úrovni o tejto otázke, ktorá vyvoláva znepokojenie aj vo viacerých ďalších krajinách Európskej únie. Sander sa sťažuje, že Švédi zaberú veľa miest, ktoré Dánsko potrebuje pre svojich vlastných študentov.
Podľa európskej legislatívy majú všetci občania EÚ rovnaký prístup k štúdiu na všetkých univerzitách po celej únii, čo však môže znamenať problém v krajinách, ktorých jazyky sú rovnaké alebo sa podobajú. Napríklad študenti zo škandinávskych krajín sú tak schopní študovať v iných škandinávskych jazykoch. Dánsko sa už dohodlo s Nórskom, ktoré nie je členom únie, o pridelení kvót pre nórskych študentov na dánskych univerzitách. Nie je však možné uzavrieť takúto dohodu so Švédskom.
Podobným problémom čelí okrem iných aj Belgicko, kam prichádzajú francúzski študenti, pretože môžu študovať vo svojom jazyku, avšak lacnejšie. V prípade štúdia veterinárstva na belgických univerzitách Francúzi predstavujú až 86 percent všetkých študentov. Aj úrady frankofónnej časti Belgicka preto požadujú zmeny a od septembra by chceli zaviesť na fakultách s vysokým počtom zahraničných študentov limit pre cudzincov, ktorí by tak mohli tvoriť maximálne 30 percent.
Rovnako Rakúsko chce obmedziť počet nemeckých študentov prichádzajúcich na rakúske lekárske fakulty, a to aj napriek nedávnemu rozhodnutiu Európskeho súdneho dvora, ktorý označil predchádzajúce obmedzenia za ilegálne.
Podľa nového systému by tak bolo 75 percent miest pre študentov medicíny a stomatológie rezervovaných pre Rakúšanov, 20 percent pre občanov ostatných členských krajín únie a zvyšných päť percent by mohli obsadiť študenti z iných štátov. Takýto systém je podľa rakúskeho ministerstva školstva kompatibilný s európskou legislatívou, uzatvára EU Observer.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) žab