Turecko ako jediný moslimský člen Severoatlantickej aliancie vyjadrilo ochotu vyslať svojich vojakov v prípade uzatvorenia prímeria medzi Libanonom a Izraelom. Ankara svoju účasť na misii podmieňuje podporou Organizácie Spojených národov. Erdogan a Blair v krátkom telefonickom rozhovore diskutovali o potrebe uzatvorenia prímeria a vyslania mierovej sily do regiónu," informoval Erdoganov hovorca Akif Beki.
"Nie je možné založiť takúto mierovú jednotku bez podpory všetkých zúčastnených strán. Dôležité však je, aby sa tento problém neodkladal," skonštatoval hovorca tureckej vlády Cemil Cicek. Pre rozmiestnenie mierovej sily je potrebné "vytvoriť vhodný rámec", dodal.
Prediskutovať vyslanie mierovej misie do Libanonu pricestoval v piatok do Turecka poradca americkej ministerky zahraničných vecí Philip Zelikow. Niekoľko členských štátov Európskej únie vrátane Španielska, Portugalska, Talianska a Francúzska zvažuje prispieť do novej medzinárodnej misie. Generálny tajomník OSN Kofi Annan zvolal na pondelok stretnutie zástupcov štátov, ktoré by boli ochotné vojensky prispieť do tejto mierovej misie, stretnutie však bolo zrušené s odôvodnením, že diplomati potrebujú viac času na riešenie konfliktu.