KINSHASA 30. júla (SITA/AFP) - V Konžskej demokratickej republike sa v nedeľu konajú prezidentské aj parlamentné voľby. Ide o prvé pluralitné voľby od roku 1965. Nová vláda prevezme moc po prechodnej vláde, ktorá bola nastolená po občianskej vojne v rokoch 1998 až 2003.
Volebné miestnosti sa otvárajú o 06.00 miestneho času. Keďže v krajine sú dve časové pásma, volebné miestnosti v západnej časti krajiny otvorili o 06.00 SELČ a tie na západe, vrátane metropoly Kinshasa, otvoria o 07.00 SELČ. Voličské právo má 25,6 milióna obyvateľov krajiny.
O post prezidenta súperia takmer tri desiatky kandidátov. Najväčšie šance na víťazstvo má súčasný prezident Joseph Kabila. Najmä kvôli umožneniu kandidatúry mladého prezidenta prijali v januári poslanci konžského parlamentu novú ústavu. Jedným z jej ustanovení bolo aj zníženie vekovej hranice pre kandidátov na post prezidenta na 30 rokov.
Najväčším konkurentom v súboji o prezidentský post by mal byť pre Kabilu Jean-Pierre Bemba, bývalý povstalecký vodca, z ktorého sa neskôr stal minister financií. Kandiduje napriek tomu, že je obvinený z vojnových zločinov. Vo voľbách kandiduje viacero bývalých povstalcov, ako aj bývalý diktátor Mobutu Sese Seko.