Berlín 30. marca (TASR) - Po tom, ako vláda prezidenta Georgea W. Busha odmietla dohodu o ochrane ovzdušia z Kjóta, sa čoraz častejšie objavuje požiadavka, aby vedúcu úlohu v tejto oblasti prebrala Európa.
Nemecký minister pre životné prostredie Jürgen Trittin dnes v Berlíne vyhlásil, že ani po odmietavej reakcii Spojených štátov nestráca nádej na splnenie úloh, ktoré stanovila konferencia OSN o ochrane ovzdušia v japonskom Kjóte v roku 1997. Dohody z Kjóta mienia rešpektovať napríklad aj Austrália a Nový Zéland. Podľa Trittina je teraz hlavnou úlohou, aby protokol z Kjóta o znížení výfukových plynov v ovzduší začal platiť v roku 2002.
Európska únia vyšle v pondelok do USA delegáciu na vysokej úrovni, ktorej členmi budú komisárka EÚ pre životné prostredie Margot Wallströmová, švédsky minister životného prostredia Kjell Larsson a predstaviteľ belgickej vlády. Cieľom európskej delegácie je získať podrobné informácie o postoji USA k dohode z Kjóta.
Nemecký kancelár Gerhard Schröder sa počas štvrtkového stretnutia s prezidentom Georgeom W. Bushom márne pokúšal získať americkú stranu na realizáciu záverov celosvetovej konferencie OSN o zemskej klíme.
Schröder po štvrtkovom stretnutí s Bushom vyhlásil, že by bol nerád, keby sa na riešení globálnych problémov, spôsobených emisiami výfukových plynov do ovzdušia, nepodieľali práve Spojené štáty. Nemecká vláda bude v tejto súvislosti spolupracovať s USA aspoň v tých oblastiach, kde sa názory oboch strán zbližujú.
Podľa názoru expertov na životné prostredie je odmietavý postoj Američanov voči protokolu z Kjóta výzvou pre Európu, aby tento dokument ratifikovala čo najrýchlejšie.
Aj napriek odmietavému postoju Američanov nie je situácia ešte beznádejná, povedal dnes v Nairobi výkonný riaditeľ Programu OSN pre životné prostredie (UNEP) Klaus Töpfer. Zároveň zdôraznil, že zmena zemskej klímy je skutočnosťou, bez ohľadu na to, či sa to niekomu páči alebo nie. Predstavuje zároveň jeden z najvážnejších problémov, ktorý musí ľudstvo vyriešiť.
V prejave pred komisiou OSN pre ľudské práva v Ženeve sa francúzsky prezident Jacques Chirac dnes opäť kritizoval USA a odmietnutie protokolu z Kjóta označil za neprijateľné. Aj švajčiarsky prezident Moritz Leuenberger dnes vyhlásil, že svet je povinný znížiť škodlivé emisie v ovzduší.
3 jč dem