Praha 27. júla (TASR) V poradí už piaty pokus o zvolenie predsedu Poslaneckej snemovne sa v Prahe uskutoční v piatok. Naďalej však hrozí, že výsledok poslancov ani verejnosť nepoteší a predseda zvolený nebude.
Svojich kandidátov postavila tak ČSSD, ako aj trojkoalícia. Ani jeden z táborov však nemá dosť hlasov na to, aby zvolenie svojho kandidáta presadil bez podpory protistrany.
Podľa predsedu ODS Mirka Topolánka trojkoalícia nomináciu kresťanského demokrata Jana Kasala stiahne a podporí kandidáta ČSSD Lubomíra Zaorálka iba vtedy, ak sa podarí dosiahnuť dohodu s ČSSD o podpore koaličnej vlády.
A naopak, sociálna demokracia avizovala, že ak nebude mať pre Zaorálka zaistenú podporu naprieč politickým spektrom, jeho nomináciu pred samotnou voľbou stiahne rovnako ako pred týždňom.
Očakávanie, že rozhovory budú pokračovať aj dnes, sa zatiaľ nenaplnilo. Topolánek aj Paroubek vyhlásili, že čakajú na iniciatívu tej druhej strany.
Bez zvolenia funkcionárov a ustanovenia výborov Poslaneckej snemovne sa nemôže skončiť ustanovujúca schôdza dolnej komory. A pred skončením schôdze prezident neprijme demisiu odstupujúcej vlády a nemenuje nový kabinet.
Komplikované rozhovory a politický pat v ČR sú dôsledkom výsledku volieb z 3. júna, v ktorých tri pravo-stredové strany a dve ľavicové strany získali každá po 100 mandátov. V Česku preto okrem zložitého zostavovania vlády hrozí aj to, že prípadný budúci kabinet ODS, KDÚ-ČSL a Strany zelených bude nestabilný a dôjde k predčasným voľbám.
Stabilitu by podľa niektorých analytikov mohla priniesť iba istá forma koaličnej spolupráce medzi ODS a ČSSD. Tento variant však špičky ODS a ČSSD verejne odmietajú a podporu nemá ani u verejnosti, ako naznačil aj nedávny prieskum verejnej mienky.
Stúpencom spoločnej "úradníckej" vlády ODS a ČSSD je údajne prezident Václav Klaus, ktorý si tak chce zaistiť podporu sociálnej demokracie a hlasy jej zákonodarcov, aby zvýšil svoju šancu na opätovné zvolenie hlavou štátu na začiatku roku 2008
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem