Paríž/Bejrút 28. marca (TASR) - Kým 22 predstaviteľov Ligy arabských štátov (LAŠ) na summite v Bejrúte rokovalo o mierovom procese s Izraelom, arabská ulica vyslovovala len jedno slovo - intifáda. Predstavitelia arabských mimovládnych organizácií sa v utorok a stredu stretli v palestínskom utečeneckom tábore Šatíla v Bejrúte na antisummite s cieľom, aby bolo počuť aj hlas občianskej spoločnosti, komentuje dnes francúzsky denník Le Figaro.
Občianska spoločnosť arabských krajín sa strategicky rozhodla podporovať palestínsku intifádu, vyhlásil riaditeľ Združenia arabských mimovládnych organizácií pre rozvoj Ziád Abdal Samád v stredu na tlačovej konferencii. Predstavil na nej aj odporúčania mimovládnych organizácií najvyšším arabským predstaviteľom.
Umiernené arabské krajiny, najmä Saudská Arábia, Egypt a Jordánsko, sú pod tlakom USA, aby vyvíjali nátlak na palestínskeho prezidenta Jásira Arafata a prinútili ho nastoliť pokoj na palestínskych územiach.
Oproti umierneným arabským krajinám sú tvrdé - Sýria, Libanon, Irak a Líbya. Obhajujú právo Palestínčanov nosiť zbrane, aby mohli čeliť okupácii. Výsledkom je skutočnosť, že v návrhu záverečnej deklarácie, ktorú vypracovali ministri zahraničných vecí LAŠ na bejrútskom summite, sa neuvádza podpora intifáde ani výzva na pokračovanie palestínskeho odporu. Ministri sa v návrhu záverečnej deklarácie uspokojili s tým, že "pozdravili" palestínsku intifádu, komentuje Le Figaro.
"Arabskí predstavitelia musia pochopiť, že existuje dynamická občianska spoločnosť, ktorej budú musieť zložiť účty," povedal Mustafa Barghútí na antisummite v tábore Šatíla. Podľa Barghútího je intifáda jediný nátlakový prostriedok na Izrael.
Egyptský účastník antisummitu požadoval prerušenie všetkých vzťahov s Izraelom, kým židovský štát neuplatní v praxi všetky rezolúcie OSN.
Podporu palestínskej intifáde vyjadrovali v čase konania summitu LAŠ obyvatelia arabských krajín vo viacerých arabských metropolách a ďalších mestách demonštráciami.
Členovia hnutia Hizballáh vyzvali arabských predstaviteľov, aby "dodali zbrane a peniaze" Palestínčanom.
Nárast počtu islamistov v Libanone aj v ďalších arabských krajinách je odrazom frustrácie arabského obyvateľstva, ktoré necíti, že by ho jeho najvyšší predstavitelia zastupovali, komentoval nemenovaný politológ. Preto sa hlavná požiadavka antisummitu LAŠ v Bejrúte týka demokratizácie arabských režimov, dodal Le Figaro.