Belehrad 28. marca (TASR) - Juhoslovanský prezident Vojislav Koštunica vyhlásil, že mu je nevoľno vždy, keď sa spomenie Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY).
"S haagskym tribunálom treba spolupracovať, ale musím priznať, že mi je zle od žalúdka, keď myslím na tento súd, na hroznú mieru predsudkov preukázaných počas pojednávaní," povedal Koštunica v stredu v rozhovore pre štátnu televíziu RTS.
"Mám dosť" tribunálu, dodal prezident. "Viem si predstaviť, ako sa cítia tí, ktorí s ním musia mať dočinenia," uviedol Koštunica v jednom zo svojich najtvrdších vyhlásení na adresu ICTY.
Koštunica povedal, že je "absolútne proti vydávaniu (podozrivých) haagskemu tribunálu", kým tento postup nebude zlegalizovaný - t.j., kým nebudú schválené osobitné domáce zákony.
Koštunica, umiernený nacionalista, ICTY kritizuje často a tvrdí, že tribunál je protisrbský a nie je postavený na právnych princípoch. Pravidelným terčom Koštunicovej kritiky je aj jeho politický rival, srbský premiér Zoran Djinjdič, ktorého kabinet podniká kroky umožňujúce vydanie srbských obvinených do Haagu.
Na základe rozhodnutia srbskej vlády bol ICTY v júni 2001 vydaný exprezident Slobodan Miloševič, ktorého proces sa začal 12. februára. V stredu republikový kabinet prijal dekrét, ktorý umožňuje vydávanie obvinených Srbov. Predpokladá sa, že v Srbsku žije najmenej 15 osôb podozrivých zo spáchania vojnových zločinov, proti ktorým vzniesol ICTY žalobu.
Srbská vláda otázku spolupráce s ICTY rieši dekrétmi, keďže juhoslovanský ani srbský parlament nie je schopný prijať príslušné zákony.
K rozhodnutiu srbského kabinetu došlo krátko pred termínom, ktorý americký Kongres stanovil na rozhodnutie o pokračovaní finančnej pomoci Juhoslávii. Americký minister zahraničných vecí Colin Powell má svoje odporučenie predložiť do 31. marca. Powell v noci nadnes vo Washingtone povedal, že rozhodnutie v tejto veci prijme cez víkend.