Gumený plášť je síce takmer trojnásobne drahší než betónová doska tých istých rozmerov, no má dlhšiu životnosť, pretože ho nepotrhajú korene stromov ani extrémne mrazy. Navyše by takýto povrch mal obmedziť počet bolestivých pádov. Protinárazový efekt gumy bude prospešnejší aj pre bežcov a ich kolenné kĺby.
Z určitého hľadiska sa dajú nové chodníky považovať za ekologickejšie, pretože ich výrobou je možné recyklovať pneumatiky, ktorých odhodia obyvatelia USA približne 290 miliónov ročne.
Druhým už spomínaným plusom pre prírodu je, že neobmedzujú koreňový systém stromov. "Ako naše stromy dospievajú, niekedy ich korene narúšajú betónové chodníky," uviedol zamestnanec washingtonského dopravného podniku. "Toto bude kompromis medzi krásnym, zdravým stromom a bezpečným, neporušeným chodníkom."
Od roku 2001 sa spoločnosť Rubbersidewalks zaoberá drvením pneumatík na granule, z ktorých po pridaní prímesí pečie nové gumené plochy (deväť decimetrov štvorcových) s hmotnosťou päť kilogramov. Z týchto kúskov sa potom vyrábajú chodníkové plášte.
Ich použitie uplatnili už v 60 mestách, hlavne v oblastiach, kde sa betónové chodníky veľmi rýchlo ničili a potrebovali výmenu každé tri roky, uviedol zakladateľ spoločnosti Lindsay Smith. Životnosť gumených chodníkov sa odhaduje na minimálne sedem rokov.