BERLÍN 26. júla (SITA/AP) - Nemecko v stredu podpísalo dohodu, ktorá umožní výskumníkom, novinárom a historikom preštudovať nacistické archívy o holokauste. Jedenásť štátov, ktoré zdieľajú poručníctvo nad miliónmi nacistických dokumentov uložených v malom nemeckom meste Bad Arolsen, sa dohodli na otvorení archívov v apríli tohto roku viac ako 60 rokov od skončenia 2. svetovej vojny. Dohodu dnes podpísalo osem krajín, zostávajúce tri tak urobia neskôr. Dohodu musia ešte ratifikovať parlamenty všetkých signatárskych krajín. Proces ratifikácie by sa mal ukončiť do konca tohto roka, potom archívy otvoria.
Dokumenty sa týkajú osudov 17,5 miliónov obetí nacistov a doteraz boli otvorené výlučne pre obete fašizmu a ich rodiny. V apríli nemecká ministerka spravodlivosti Brigitte Zypriesová oznámila, že Berlín dáva súhlas so sprístupnením 47 miliónov dokumentov. Rozhodnutie o ich otvorení však potrebovalo súhlas Nemecka, Belgicka, Británie, Francúzska, Izraela, Talianska, Grécka, Luxemburska, Poľska, Holandska a Spojených štátov, ktoré boli zodpovedné za dokumenty v povojnovom období. Archivované dokumenty 60 rokov využíval pri pátraní po nezvestných a mŕtvych osobách Medzinárodný Červený kríž (MČK). Pre historikov a verejnosť však boli nedostupné.
Nemecko dlho váhalo s otvorením archívov s ohľadom na súkromie obetí. Dokumenty uvádzajú informácie o obetiach súvisiace napríklad s ich sexuálnou orientáciou či psychickými chorobami a správy odhaľujú okrem krutosti diktátora Adolfa Hitlera aj jeho malichernosť a úchylnosť.