BRATISLAVA 25. júla (SITA/AP) - Izraelské pozemné sily prenikajú hlbšie do územia Libanonu, zatiaľ čo pokračujú aj letecké útoky a ostreľovanie zo strany Hizballáhu. Zintenzívňuje sa aj medzinárodné úsilie s cieľom zabezpečiť prímerie a rozmiestniť v Libanone mierové sily. Židovský štát na druhej strane tvrdí, že je pripravený na dlhé boje.
Izraelská armáda v utorok vyhlásila, že po prudkých bojoch proti milíciám hnutia Hizballáh obsadila kľúčové libanonské pohraničné mesto. "Bint Džbaíl je v našich rukách," povedal pre armádny rozhlas generál Alon Friedman, jeden z izraelských veliteľov na severe krajiny. Bint Džbaíl sa nachádza necelých 10 kilometrov od strategickej dediny Marún ar-Rás, ktorú izraelská armáda obsadila cez víkend. Dedina Marún ar-Rás leží vo výške 900 metrov a je dobrým pozorovacím bodom. Izraelské letectvo zaútočilo v utorok ráno na dom v meste Nabatíja na juhu Libanonu. Podľa libanonských bezpečnostných a zdravotníckych zdrojov pri tom zahynulo sedem ľudí vrátane dvoch detí a jedna osoba utrpela zranenia. V poobedňajších hodinách Izrael obnovil aj letecké útoky na hlavné mesto Bejrút.
Pri bojoch podľa zdrojov Hizballáhu zahynulo sedem príslušníkov jeho milícií. Celkovo tak od začiatku ofenzívy zahynulo najmenej 25 bojovníkov Hizballáhu.
Hizballáh odpálil v utorok najmenej 40 rakiet na severný Izrael, pričom zabil tínedžerku a zranil ďalších 23 osôb. Rakety zasiahli arabské mesto Maghar, kde zahynulo 15-ročné dievča a tri ďalšie osoby boli zranené. Hizballáh odpálili najmenej 16 rakiet aj na izraelské prístavné mesto Haifa, pričom jedna zasiahla mestský autobus a ďalšia dom. Pri ostreľovaní utrpelo zranenia päť ľudí, z toho stav jedného je vážny.
Izraelské pozemné jednotky bojujúce proti milíciám Hizballáhu údajne nevniknú hlboko do územia Libanonu, no plánujú obkľúčiť libanonské mestá a dediny na juhu krajiny pri hraniciach s Izraelom. Vyplýva to z informácií veliteľa izraelskej armády v južnom Libanone, plukovníka Chena Livniho, ktorý tak poskytol doteraz najpodrobnejší náčrt izraelských plánov v Libanone. Ciele ofenzívy sú podľa neho obmedzené. "Cieľom je momentálne zničiť infraštruktúru Hizballáhu v regióne južného Libanonu," vyhlásil a dodal, že armáda tak chce zabrániť vystreľovaniu rakiet na Izrael.
Jeho tvrdenia sú však v rozpore s vyhláseniami vlády, podľa ktorej ofenzíva neskončí, kým nebude Hizballáh zničený. "Izrael je pripravený na dlhý boj a je rozhodnutý poraziť milície Hizballáhu," povedal skupine nových prisťahovalcov z Francúzska premiér Ehud Olmert. V prejave na medzinárodnom letisku Ben Gurion Olmert zdôraznil, že "sme silní ľudia a máme dostatok síl na dlhý boj". "Budeme pokračovať v tomto ťažení, kým nesplníme všetky svoje ciele a neporazíme nepriateľov Izraela a izraelského ľudu," dodal.
V blízkovýchodnom turné v utorok pokračovala americká ministerka zahraničia Condoleezza Riceová, ktorá vyjadrila v utorok znepokojenie nad utrpením "nevinných ľudí" na Blízkom východe. Počas návštevy Ramalláhu, kde sa stretla s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom, Riceová zopakovala svoju výzvu na trvalé prímerie, nežiadala však okamžité zastavenie bojov medzi Izraelom a Hizballáhom. USA je v tejto otázke na strane Izraela, ktorý zastavenie bojov podmieňuje neutralizovaním milícií Hizballáhu.
Generálny tajomník Organizácie Spojených národov Kofi Annan zasa pricestoval v utorok do Ríma, kde sa v stredu zúčastní na konferencii, ktorej cieľom je zastaviť boje medzi Izraelom a Hizballáhom. Kľúčovými otázkami programu bude potenciálne rozmiestnenie medzinárodných síl v južnom Libanone, podmienky pre prímerie a humanitárne potreby pre približne 600 tisíc Libanončanov, ktorých postihla izraelská ofenzíva. Annan ešte v pondelok vyhlásil, že na konferencii chce dosiahnuť dohodu o opatreniach, ktoré by zastavili boje a zabezpečili trvalý mier medzi Izraelom a Libanonom.
Izraelský minister obrany Amir Perec v utorok vyhlásil, že ak sa v Libanone nepodarí rozmiestniť mnohonárodné sily, židovský štát môže v oblasti vytvoriť bezpečnostnú zónu. V roku 2000 sa Izrael stiahol z nárazníkovej zóny v južnom Libanone, ktorú predtým okupoval 22 rokov.
Izrael okrem toho v utorok uviedol, že lietadlám s humanitárnou pomocou dovolí pristávať na bejrútskom letisku.