Brusel 25. júla (TASR) - Poskytovanie medzinárodnej humanitárnej pomoci pre obete blízkovýchodného konfliktu je veľmi komplikované, pričom problémom je najmä otázka bezpečnosti.
Uviedol to dnes hovorca komisára EÚ pre rozvoj a humanitárnu pomoc Amadeu Altafaj, podľa ktorého sa situácia veľmi nezlepšila. Cesty sú v niektorých oblastiach zničené a pokračuje bombardovanie, čo predstavuje hrozbu nielen pre miestne obyvateľstvo, ale aj pre konvoje s pomocou, pre ktoré je ťažké zaistiť bezpečnosť. EÚ preto vyzvala Libanon i hnutie Hizballáh, aby spolupracovali s medzinárodnými agentúrami a umožnili bezpečný prístup humanitárnych pracovníkov do oblasti.
Vo štvrtok odcestuje do regiónu fínsky minister zahraničných vecí Erkki Tuomioja a komisárka pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrerová-Waldnerová. Podľa jej hovorkyne sa program cesty ešte stále pripravuje, no jedným z bodov, ktorý by sa mali riešiť, je aj potreba zaistenia prístupu humanitárnej pomoci.
Komisár Stavros Dimas, zodpovedný za mechanizmus civilnej ochrany, odcestuje dnes na Cyprus, kde bude rokovať s cyperskými predstaviteľmi o pomoci zo strany EÚ pri riešení otázky utečencov, ktorí sa z konfliktných oblastí dostali na ostrov.
EÚ v sobotu na žiadosť libanonskej a cyperskej vlády rozhodla o poskytnutí urgentnej pomoci Libanonu a Cypru a o spustení mechanizmu civilnej ochrany, do ktorého sa zapájajú všetky členské krajiny únie spolu s Rumunskom, Bulharskom, Islandom, Nórskom a Švajčiarskom. Na Cypre sa momentálne nachádza niekoľko desiatok tisícov utečencov a je potrebné riešiť túto situáciu.
Európska komisia vyslala na Cyprus tím tvorený expertmi z Fínska, Estónska a Talianska a prostredníctvom svojho Monitorovacieho a informačného centra informovala členské štáty o najurgentnejších potrebách. Niekoľko členských krajín už poslalo humanitárnu pomoc. EK chce svoje aktivity v tejto oblasti v nadchádzajúcich dňoch ešte viac zintenzívniť.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) dem