Brusel 24. júla (TASR) - Rozšírenie Schengenského priestoru o nové členské krajiny Európskej únie naplánované na október 2007 sa zrejme oneskorí. Touto otázkou sa dnes zaoberala Rada EÚ pre spravodlivosť a vnútro. Hoci sa v Bruseli ubezpečovalo, že sa vyvinie maximálne úsilie na dodržanie stanoveného termínu, niektorí ministri otvorene hovoria o odklade.
Podľa slovenského veľvyslanca pri EÚ Maroša Šefčoviča deklarovala Európska komisia i členské štáty záujem o dodržanie stanoveného harmonogramu.
"Je veľký záujem zo všetkých strán, zo všetkých členských krajín, zo strany Európskej komisie, aby sa tie termíny stihli a aby sa Schengenský priestor otvoril už koncom budúceho roka," uviedol slovenský diplomat, ktorý na zasadnutí zastupoval slovenského ministra vnútra Roberta Kaliňáka.
Vstup nových členov do nového Schengenského informačného systému (SIS II) je podľa záverov júnového summitu EÚ naplánovaný na október budúceho roka. Predpokladom však je, že na to budú pripravené tieto krajiny, ako aj centrálna informačná databáza. Tá by mala byť dokončená v apríli 2007, avšak technické problémy sprevádzajúce jej spustenie ohrozujú tento termín. Ten by sa mohol odložiť podľa niektorých zdrojov až na prelom rokov 2007-08, čo by následne znamenalo aj odklad októbrového termínu pre zrušenie kontrol na vnútorných hraniciach EÚ.
Termín sprevádzkovania databázy podľa Šefčoviča zatiaľ platí, pričom ministri sa dohodli na stretnutí skupiny expertov, na ktorom sa zhodnotí aktuálny stav. EK následne vypracuje program s časovým harmonogramom, ktorý sa bude prehodnocovať na pravidelných ministerských zasadnutiach.
"Dodržanie týchto termínov si bude vyžadovať obrovské úsilie a súhru všetkých aktérov, členských krajín, komisie, ale tiež Európskeho parlamentu. Podľa tých informácií, ktoré máme k dispozícii dnes, stále veríme, že ten pôvodný termín sa podarí dodržať," uviedol slovenský veľvyslanec. Ten považuje stanovený časový harmonogram za veľmi ambiciózny.
Októbrový termín je pritom veľmi dôležitý z hľadiska kontrol na letiskách, pretože nové letové plány sa zavádzajú len na jar a jeseň. V nich treba urobiť úpravy, keďže vnútroeurópske lety sa zaraďujú do terminálov podľa miesta určenia, t.j. podľa toho, či ide o let v rámci schengenského priestoru a teda či je alebo nie je potrebná pasová kontrola. V prípade nedodržania októbrového termínu by tak najbližším možným termínom pre zmenu bol marec 2008, prípadne október 2008.
"Teraz už bude naozaj záležať na všetkých, aby sme sa vyhli akýmkoľvek problémom, aby tá pripravenosť na všetkých stranách, či už členských krajín, ale aj komisie a prevádzkovateľov tohto Schengenského systému bola dokonalá a aby sme sa vyhli zdržaniam," myslí si Šefčovič.
Rakúska ministerka vnútra Liese Prokopová považuje zrušenie kontrol na vnútorných hraniciach únie v roku 2007 za nemožné. Podobný názor zastáva aj Nemecko, podľa ktorého zaostáva spustenie SIS II o vyše 17 týždňov. Berlín preto požiadal Európsku komisiu o vypracovanie nového časového harmonogramu opierajúceho sa o reálny stav.
SIS II nahradí súčasný systém SIS, ktorý nie je schopný pokryť rozšírenú EÚ, pretože je pripravený len pre maximálne 18 krajín. V súčasnosti sa do systému zapája 13 z 15 starých členských krajín EÚ okrem Írska a Veľkej Británie, ako aj ďalšie dva štáty mimo EÚ - Nórsko a Island.