Medúza švorhranka, ktorá žije pri pobreží severnej Austrálie dokáže v krátkom čase zabiť 60 ľudí. FOTO - ARCHÍV |
Množstvo ľudí sa pri kúpaní v mori domnieva, že to najnebezpečnejšie, čo ich v mori môže stretnúť, je žralok. V skutočnosti najviac ľudí kúpajúcich sa v mori ohrozujú medúzy.
Americkí vedci zistili, že medzi najnebezpečnejších živočíchov na svete patrí medúza Chironex fleckeri, u nás nazývaná aj štvorhranka.
Bola objavená v plytkých vodách pri pobreží severnej Austrálie. Telo pripomína štvorhranný zvon s priemerom 20 centimetrov a z každej hrany vybieha niekoľko pŕhlivých vlákien, ktoré môžu dosahovať dĺžku až 9 metrov. Štvorhranka sa tak ako iné medúzy pohybuje vďaka zvonu. Na ramenách a chápadlách sú početné pŕhlivé bunky obsahujúce toxíny účinnejšie ako hadie jedy.
Jej priehľadné mliečne sfarbenie ju v mori robí neviditeľnou. Obýva teplé oceány a bežne sa pohybuje pri austrálskych vodách. Jej jed je taký prudký, že človek môže po stretnutí s ňou do sekundy zomrieť. V prípade, že sa do jej chápadiel zamotá viac ľudí, má dosť jedu na to, aby v krátkom čase usmrtila 60 z nich.
Na tele v tých lepších prípadoch zostávajú popáleniny ako po horúcom kovovom železe či po bičovaní. Niektoré rany sa liečia mesiace a tie hlbšie zostávajú do konca života. Po popŕhlení touto medúzou treba rany vydenzifikovať, prípadne vyčistiť alkoholom.
Zaujímavosťou je, že morským korytnačkám ich popŕhlenie vôbec neškodí, dokonca si na nich rady pochutia.
Štvorhranka sa vďaka jedu, ktorý obsahuje botulotoxín stala veľmi obľúbenou v kozmetickej a lekárskej oblasti. Vďaka botulotoxínu si ženy nechávajú vyhladzovať vrásky.
V Amerike si ročne procedúru botulotoxínom nechá aplikovať až 1,6 milióna ľudí. Na Slovensku stojí jeden mililiter botulotoxínu asi 4-tisíc korún a pri vyhladzovaní vrások nestačí len jedna injekcia. Najčastejšie sa aplikuje pri vráskach na čele a okolo očí. Botulotoxín pomáha aj pri zmiernení a odstránení potenia, najmä v podpazuší.
(hab)
Ak má človek šťastie po stretnutí s medúzou štvorhrankou, na jeho tele zostanú iba popáleniny. FOTO - ARCHÍV |