Moskva 22. júla (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin a lídri ďalších siedmich republík bývalého Sovietskeho zväzu sa dnes zišli v Kremli na rozhovoroch o reforme problémami stíhaného regionálneho orgánu, považovaného za hlavný nástroj ruského vplyvu v bývalom ZSSR.
O problémoch v 12-člennom Spoločenstve nezávislých štátoch (SNŠ) svedčí aj fakt, že na neformálny summit neprišli štyria prezidenti: prozápadní lídri Ukrajiny a Gruzínska, prezident Arménska - tradičného ruského spojenca, ani autoritársky líder izolovaného Turkménska, ktorý na takéto akcie zvyčajne nechodí.
Putin, ktorý s obavami sleduje vznik Západom podporovaných vlád na hraniciach Ruska, vyhlásil, že stretnutie by sa malo sústrediť na plány reorganizácie SNŠ, združenia vytvoreného po rozpade Sovietskeho zväzu z roku 1991. O navrhovanej reforme zverejnili len minimum informácií.
Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev, ktorého krajina momentálne predsedá SNŠ, vyhlásil, že cieľom reformy je dospieť k stavu, že spoločenstvo bude prospešné pre všetkých jeho členov. Naznačil že voľné združenie by sa malo sústrediť na ekonomické väzby, čo by mohlo vo zväzku udržať Gruzínsko, Ukrajinu a Moldavsko, ktoré sa snažia dostať z tieňa Ruka a ktoré sa vyjadrili skepticky o budúcnosti SNŠ.
Sám Putin v marci 2005 spochybnil užitočnosť SNŠ, keď povedal, že združenie bolo vytvorené pre "civilizovaný rozvod" sovietskych republík, na rozdiel od EÚ, ktorá čoraz viac zbližuje svojich členov.
SNŠ však je - spolu s viacerými paralelnými bezpečnostnými a hospodárskymi blokmi - hlavným mechanizmom pre vedúcu rolu Moskvy v regióne a Rusko sa ho snaží zachovať.