BEJRÚT 22. júla (SITA/AP) - Príslušníci americkej námornej pechoty pomáhali v piatok pri evakuácii amerických občanov z Libanonu, ktorí sa podobne ako iní cudzinci snažia dostať preč z krajiny vo vojnovom stave. Na evakuáciu čaká asi 5 tisíc Američanov, čo je najviac za posledné tri dni. Okolo 25 tisíc cudzincov ušlo z Libanonu od 12. júla, keď ozbrojenci šiitského hnutia Hizballáh zajali dvoch izraelských vojakov, na čo židovský štát reagoval vojenskou ofenzívou a hnutie ostreľovaním Izraela raketami.
Okolo 4 tisíc Kanaďanov má v sobotu pricestovať do Turecka z Libanonu, odkiaľ sa kanadská vláda snaží dostať asi 30 tisíc libanonských Kanaďanov. Viac ako 2400 sa už podarilo evakuovať, uviedlo kanadské ministerstvo zahraničných vecí. Okolo 3 tisíc Francúzov odcestovalo z blízkovýchodnej krajiny v piatok v noci, o evakuáciu však požiadalo ďalších 4 až 5 tisíc, informovalo francúzske ministerstvo zahraničných vecí. Dánsko v piatok evakuovalo takmer všetkých 5 tisíc svojich občanov a z krajiny už odcestovalo aj asi 6400 Švédov.
Desaťtisíce utečencov smerujú na Cyprus, ktorého vláda požiadala ďalšie členské štáty Európskej únie o pomoc pri zvládnutí obrovského exodu a to urýchlením ich odvozu do vlasti. Letisko v Larnace je plné ľudí aj lietadiel odvážajúcich evakuantov domov. Cyprus je v polovici turistickej sezóny a masový prílev ľudí zaplnil hotely do posledného miesta. Oficiálne miesta zatiaľ uvádzajú, že v krajine je dostatok jedla, liekov ako aj ubytovacích možností. "Potrebujeme pomoc v tom zmysle, že sú nutné ďalšie lietadlá. Prichádza viac ľudí ako odchádza. Problém je, ako koordinovať príchod lodí s odletom lietadiel," povedal Alexander Zenon z cyperského ministerstva zahraničných vecí.
V piatok prevážali na člnoch Američanov z libanonskej vojenskej základne na sever od Bejrútu na vojnové lode čakajúce pri pobreží. Komerčná loď Rahmáh zo Saudskej Arábie má previezť 1400 Američanov do Turecka. Dve obojživelné americké lode majú ďalších 2775 Američanov previezť na Cyprus a výletná loď Kráľovná Orientu prevezie ďalších tisíc ľudí. Pomáhajú aj helikoptéry, ktoré denne prepravia okolo 400 ľudí. Americké oficiálne miesta uviedli, že asi 8 tisíc z 25 tisíc Američanov v Libanone, mnohí s dvojitým občianstvom, sa zaregistrovali na evakuáciu. Ich odsun by mal byť ukončený skôr ako sa očakávalo, zrejme v sobotu ráno.
"Sme veľmi nešťastní, že musíme odísť za takýchto okolností," uviedla 38-ročná Maha Maherová z Oklahoma City v Oklahome, ktorá navštívila rodinu v Bejrúte so svojimi dvoma synmi. "Libanonu želáme mier, pretože je to nádherná krajina. Libanonský ľud tvrdo dopláca a to mi je veľmi ľúto."
Okolo dvesto Kanaďanov, väčšinou libanonského pôvodu, čaká takisto v horúcom počasí v bejrútskom prístave. 38-ročná Lama Ghandúrová z Ottawy nebola v Kanade desať rokov a odchádza len v záujme bezpečnosti svojich detí. Do Bejrútu cestovala z Nabatijéhu v južnom Libanone, ktoré bolo spolu s údolím Bekaa na východe a južnými bejrútskymi predmestiami najviac ostreľované počas desaťdňovej izraelskej ofenzívy. "V prvý deň bojov som telefonovala na veľvyslanectvo a povedala som, že chcem odísť. Iba nám povedali, aby sme zostali, kde sme, kým sa neozvú. Volala som im každý deň a potom sme sa rozhodli ísť do Bejrútu," povedala. Mnohí vyjadrovali nespokojnosť so spôsobom evakuácie. "Nikdy by som nepovedala, že Kanada sa takto bude správať k vlastným ľuďom," povedala 46-ročná Zeinab Frahatová z Fort McMurray v Alberte, ktorá čakala vo štvrtok takmer desať hodín v rade na loď. "Chcela by som sa prebudiť z tohto hrozného sna," dodala.
V tábore pre evakuantov na Cypre na odchod do USA čaká aj Rima Favazová z Floridy hovoriaca o traume, ktorú prežili jej deti. Rodina bola na dovolenke s príbuznými v južnom Libanone, keď sa boje začali. Spolu s manželom, ich dvoma deťmi a piatimi synovcami a neterami v aute mierili na sever, aby sa zachránili. Boli asi sto metrov pred mostom, keď explodoval. Videli mnohých mŕtvych aj zranených. V panike sa im podarilo nabúrať. "Deti začali plakať, boli v zlom stave. Videli mŕtvych a ranených. Môj malý syn mi povedal: prosím ťa povedz mi, že to sú ohňostroje, nechcem zomrieť."
Okolo 1300 Britov dorazilo do cyperského Limassolu v piatok, celkove Veľká Británia evakuovala viac ako 2860 ľudí. Talianske ministerstvo zahraničných vecí informovalo, že evakuáciu ukončilo odsunom asi tisíc Talianov. Kolumbia evakuovala 13 občanov, ďalších 60 v krajine zostalo. Filipíny evakuovali 188 ľudí autobusom do Damasku, okolo sto ešte na odchod čaká. Čína evakuovala 143 občanov, India 608 z tisíc, ktorí požiadali o pomoc pri odchode. Obyvateľov Srí Lanky a Nepálu evakuovali s Indmi, pričom Srí Lanka poslala lietadlo do Sýrie na prevoz asi 300 občanov. Nemecko informovalo o odchode viac ako 4200 nemeckých občanov, Grécko evakuovalo 560 obyvateľov z Bejrútu. Z Libanonu odcestovalo aj viac ako tisíc Turkov a 121 Mexičanov.