Tisíce občanov tak svojou účasťou reagovali na výzvu politických strán a odborov k vyjadreniu sa proti násiliu a k protestu proti zabitiu 51-ročného vládneho poradcu Marca Biagiho, ktorého zavraždila extrémistická skupina Červené brigády v Bologni.
Na demonštrácii v Ríme sa zúčastnili aj lídri troch najväčších odborových organizácií v Taliansku - CGIL, CISL a UIL.
Odborári medziiným kritizovali výroky talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho, podľa ktorého sa ostré útoky odborových organizácii pričinili o napätú klímu, ktorá podnietila útok na Biagiho.
Tri najväčšie talianske odborové zväzy v utorok vyhlásili, že 16. apríla usporiadajú osemhodinový generálny štrajk na protest proti vládnym reformám. Odbory zvolali takýto veľký generálny štrajk naposledy v roku 1982. Odborové zväzy ešte pred týmto vyhlásením viedli rokovania s talianskou vládou, tie sa však skončili bezúspešne kvôli vzájomnému obviňovaniu sa.
Vláda chce reformou trhu práce, konkrétne zrušením článku 18, firmám uľahčiť zamestnávanie a prepúšťanie pracovníkov. Zamestnávateľ by nemusel prepustených pracovníkov opäť zamestnať, ale iba vyplatiť. Prepustení pracovníci zvykli článok 18 zneužívať, aby sa mohli vrátiť do zamestnania.
Berlusconi tvrdí, že reforma trhu práce je potrebná z hľadiska flexibility a prispôsobovania talianskych zákonov zákonom platným v Európskej únii. Odborári však hovoria o jednoznačnom znevýhodňovaní zamestnancov.
Eskalujúce napätie medzi talianskou vládou a odbormi podnietilo talianskeho prezidenta Carla Azeglia Ciampiho k tomu, aby vyzval vládu na upokojenie celej situácie. Zároveň na ňu naliehal, aby urobila všetko pre harmonizáciu vzťahov s odbormi a opozíciou a pokúsila sa zamedziť plánovanému generálnemu štrajku.
5 20 mic juh