SME

Izrael povoláva ďalších záložníkov, rastú dohady o pozemnej ofenzíve v Libanone

Bejrút/Jeruzalem 21. júla (TASR) - Izraelská armáda povolala dnes stovky ďalších záložníkov na podporu svojich jednotiek na severe krajiny. Zvýšilo to ...

Bejrút/Jeruzalem 21. júla (TASR) - Izraelská armáda povolala dnes stovky ďalších záložníkov na podporu svojich jednotiek na severe krajiny. Zvýšilo to špekulácie, že Izrael po vyše týždňových leteckých úderoch pripravuje pozemnú ofenzívu v Libanone.

Izraelské lietadlá medzitým zhadzovali nad južným Libanonom letáky, v ktorých vyzývali civilistov, aby čo najskôr odišli z pohraničných miest a dedín a unikli tak pred útokmi na ciele radikálneho hnutia Hizballáh.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa zdrojov z armády sa vo štvrtok večer zišli najvyšší izraelskí činitelia, aby rozhodli, aké veľké sily poslať do Libanonu. Izrael nezastaví ofenzívu, pokým neprinúti Hizballáh stiahnuť sa za rieku asi 30 kilometrov severne od hranice, uviedli zdroje. Vznikla by tým nová bezpečnostná zóna v oblasti, z ktorej sa Izrael stiahol v roku 2000 po 18-ročnej okupácii.

SkryťVypnúť reklamu

Libanonský minister obrany Elias al-Murr dnes vyhlásil, že armáda je pripravená brániť krajinu pred prípadným izraelským pozemným vpádom. "Našou ústavnou povinnosťou je brániť Libanon... To je naša úloha," povedal minister pre televíziu al-Arabíja po otázke, či by armáda bojovala po boku Hizballáhu proti pozemnej ofenzíve Izraela.

Izraelské vzdušné sily pokračovali dnes v útokoch na ciele v Libanone, zatiaľ čo príslušníci Hizballáhu odpaľovali ďalšie rakety na severný Izrael. Najmenej päť striel dopadlo na mesto Haifa, kde podľa zdravotníkov zranili šiestich ľudí.

Počas konfliktu zasiahli rakety pozorovateľský post mierových síl OSN (UNIFIL) na izraelskej strane hranice. Podľa izraelskej armády objekt zasiahli rakety Hizballáhu. Nemenovaný predstaviteľ OSN však uviedol, že išlo o strelu izraelských síl, ktorá spôsobila vážne škody, nezranila však žiadneho z ghanských vojakov v úkrytoch.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Iónske či Dodekanské ostrovy? Nie je jedno, kam do Grécka idete
  2. V Maroku sa za pár dní ocitnete v horách, púšti aj pri oceáne
  3. Hirošima (reportáž Johna Herseyho) v denníkoch SME a Korzár
  4. Top dopravné stavby, ktoré menia Bratislavu a okolie
  5. Domáce poistenie v dobe nárastu extrémov počasia a škôd
  6. Urobte krok k štúdiu, ktoré premení vašu vášeň na profesiu.
  7. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  8. Čistenie detských zubov ako boj? Rodičia opisujú, čo im pomohlo
  1. Iónske či Dodekanské ostrovy? Nie je jedno, kam do Grécka idete
  2. Invázne rastliny ako superpotraviny
  3. Hirošima (reportáž Johna Herseyho) v denníkoch SME a Korzár
  4. Keď tankovaním získate viac než len plnú nádrž
  5. V Maroku sa za pár dní ocitnete v horách, púšti aj pri oceáne
  6. OTS: Stanovisko LESY SR k tvrdeniam politickej strany Demokrati
  7. Tento recept na svieže letné občerstvenie si nenechajte ujsť
  8. Top dopravné stavby, ktoré menia Bratislavu a okolie
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 395
  2. Čistenie detských zubov ako boj? Rodičia opisujú, čo im pomohlo 7 145
  3. Ficova vláda extrémne zbrojí, u Kaliňáka kašlú na zákon 5 462
  4. V Maroku sa za pár dní ocitnete v horách, púšti aj pri oceáne 4 124
  5. Top dopravné stavby, ktoré menia Bratislavu a okolie 3 599
  6. Hirošima (reportáž Johna Herseyho) v denníkoch SME a Korzár 2 232
  7. Iónske či Dodekanské ostrovy? Nie je jedno, kam do Grécka idete 1 880
  8. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes 1 847
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Dominik Greif v drese RCD Mallorca.

Greif by sa mal stať slovenským unikátom.


Dubajský maratón v nákupnom centre

Podujatie podporuje aj korunný princ.


SITA
Gianluigi Donnarumma

Pozrite si prehľad zaujímavých futbalových prestupov v letnom prestupovom období 2025 na Slovensku aj v zahraničí v utorok 12. augusta. Sledujte minútu po minúte.


a 1 ďalší
slovenské florbalistky

Slovenské florbalistky obsadili konečné piate miesto.


SkryťZatvoriť reklamu