WASHINGTON 21. júla (SITA/AP) - Vojenská mašinéria Hizballáhu získava veľkú časť svojej sily zo zdrojov v Sýrii a Iráne. Obe tieto krajiny, ktoré americký prezident George W. Bush obviňuje z podnecovania terorizmu a destabilizácie Blízkeho východu, podľa západných spravodajských služieb poskytujú Hizballáhu výcvik, zbrane a financie.
Americký republikánsky kongresman Mike Rogers, člen výboru pre spravodajské služby, uviedol, že Sýria má v južnom Libanone viac ako tisíc agentov, ktorí buď pracujú priamo v sýrskej spravodajskej službe, ale im Damask platí za informácie. Podľa Rogersa títo agenti sú tam na to, aby vojensky posilňovali Hizballáh. Na takú malú krajinu, akou je Libanon (má rozlohu iba 10 tisíc štvorcových kilometrov), je podľa Rogersa tisíc spravodajských agentov neuveriteľne veľa. Podľa Anthonyho Cordesmana, odborníka na Blízky východ vo washingtonskom Stredisku pre strategické a medzinárodné štúdie, je pravdepodobné, že Hizballáhu pomáhajú aj vojenskí poradcovia z iránskych dobre vycvičených Revolučných gárd.
Hizballáh je na americkom zozname teroristických organizácii. Toto šiitské hnutie, ktoré existuje 24 rokov, vypĺňa vákuum, ktorí zanechala slabá libanonská vláda a kontroluje väčšinu južnej časti Libanonu, kde organizuje školské vyučovanie, zdravotnícku starostlivosť a iné sociálne služby. Hizballáh vznikol v roku 1982, aby čelil izraelským okupačným silám po invázii do Libanonu v roku 1982 a doteraz kontroluje väčšiu časť hraníc so židovským štátom. Líder Hizballáhu opakovane vyhlásil, že jeho organizácia má viac ako 12 tisíc rakiet. Podľa odhadov je ich okolo 10 tisíc. Sú medzi nimi aj iránske rakety s doletom pravdepodobne až 70 kilometrov, ale väčšinu tvoria rakety typu Kaťuša s doletom menej ako 30 kilometrov. Izrael tvrdí, že Hizballáh má strely a rakety s oveľa väčším doletom.
Podľa izraelských predstaviteľov vojenskú loď, ktorá bola zničená pred týždňom, zasiahla iránska radarom navádzaná raketa C-802, ktorá počas letu kopíruje terén a má dosah až 119 kilometrov. Irán to však popiera a americkí predstavitelia nemajú informácie, na základe ktorých by potvrdili, že išlo o strelu C-802. Hizballáh je schopný uskutočňovať aj čiastočný prieskum terénu. Vlani a tohto roku organizácia vypustila najmenej dve lietadla bez ľudskej posádky. Podľa Hizballáhu aj Izraela tieto ľahké nízko letiace lietadlá si organizácia dokázala vyrobiť sama. Americkí analytici sú však presvedčení, že ide o lietadlá iránskej výroby. Americkí ani iní experti doteraz nespozorovali, že by lietadlá Hizballáhu mali aj zbrane.
Ako Hizballáh získava peniaze je pre Západ ťažké zistiť. Významnú podporu dostáva od Iránu a od Libanončanov žijúcich v zahraničí a čiastočne aj od Sýrie, ktorá je relatívne chudobná. Organizácia je však spojená aj s organizovaným zločinom, napríklad s obchodom s drogami. Podľa vysokopostaveného predstaviteľa americkej spravodajskej služby Hizballáh ročne dostáva niekoľko stoviek miliónov dolárov. Veľká časť z nich smeruje do sociálnych služieb v južnom Libanone, ale tieto peniaze sa môžu presmerovať aj na teroristické a vojenské operácie.