Sofia 20. júla (TASR) - Účastníci medzinárodnej konferencie v Sofii, venovanej otázkam spracovania a sprístupnenia dokumentov tajných služieb, vyzvali bulharskú sociálno-liberálnu vládu, aby sprístupnila všetky materiály komunistickej tajnej služby. V opačnom prípade sa nepodarí odstrániť závislosť od bývalej štátnej bezpečnosti ešte pred vstupom Bulharska do EÚ, hovorí sa vo výzve, ktorú podpísali bulharskí účastníci konferencie.
Z Bulharov, ktorí boli do činnosti bývalej štátnej bezpečnosti zapojení, sa môžu stať dokonca komisári EÚ, alebo budú sedieť v inštitúciách Európskej únie, varovala Maria Capponeová, poslankyňa bulharského parlamentu a pozorovateľka EÚ.
"Štátna bezpečnosť nie je minulosťou," zdôraznil predseda bulharskej mediálnej koalície Georgi Losanov. Poukázal na "prepojenie tajných služieb so súčasným mafiánskym prostredím" v Bulharsku.
"Nevyhrá tá strana, ktorá mlčí o minulosti," pripomenul bývalý poverenec nemeckej vlády pre spracovanie a sprístupnenie podkladov východonemeckej Stasi Joachim Gauck. Vyzval politické strany v Bulharsku, ktoré majú na sprístupnenie materiálov tajnej služby odlišné názory, aby sa zjednotili "na odmietavom postoji voči diktatúre" a umožnili prístup verejnosti k dokumentom štátnej bezpečnosti "za rešpektovania občianskych a ľudských práv". Za otvorenie fondov bulharskej komunistickej tajnej služby sa vyslovila aj poslankyňa Európskeho parlamentu, členka frakcie Zelených Els de Groenová.
Za sprístupnenie aktov tajnej služby sa vyslovil aj súčasný minister vnútra Rumen Petkov, ktorý ale pripomenul, že je potrebné rozlišovať medzi agentmi, ktorí pracovali pre "národnú bezpečnosť", a tými, ktorí sledovali svojich susedov a donášali na ich. Minister súčasne priznal, že čas otvorenia aktov tajnej služby sa v Bulharsku "neodôvodnene" posunul o dlhých 15 rokov.
Na konferencii v Sofii si svoje poznatky o spracúvaní a sprístupňovaní fondov tajných služieb vymieňali odborníci z Poľska, Maďarska, Česka, Slovenska a Rumunska a predstavitelia bulharských mimovládnych organizácií. Aj keď Bulharsko prijalo v roku 2003 kvôli členstvu v NATO zákon o tajných informáciách, ktorý sa týka aj aktov bývalej štátnej bezpečnosti, zostávajú jej materiály verejnosti stále nedostupné.