Brno 27. marca (TASR) - Jedným z prostriedkov, ako sa vyrovnať s veľkou korupciou v Českej republike, je podľa generálnej prokurátorky Marie Benešovej tzv. riadená provokácia. Dodala, že jej úrad v súčasnosti zhromažďuje informácie, akým spôsobom využívali túto možnosť pri boji s korupciou niektoré krajiny.
"Pribúdajú prípady spojené s ponúkaním úplatkov najmä pracovníkom štátnej správy. Myšlienka riadenej provokácie sa môže stretnúť s odporom, je to však len jedno z možných riešení," povedala Benešová. Upresnila, že v tomto prípade ide o ponúkanie úplatkov najmä pracovníkom verejnej správy za niektoré služby. Ak by úradník peniaze prijal, mal by byť potrestaný.
Podľa generálnej prokurátorky je v ČR korupcia vysoká a treba ju radikálne riešiť. "Nejde o trestnoprávny postih ľudí, ktorí úplatok prijmú, ale stačilo by, keby sa také prípady riešili v pracovnoprávnej rovine - prepustením z práce," upresnila Benešová.
V ČR sa počet prijímaní úplatkov od roku 1993 zvýšil zo šiestich na 58 prípadov v roku 2001. Kým v minulom roku riešili súdy 170 trestných činov úplatkárstva, pred deviatimi rokmi ich bolo 47. Vzrastá i počet prípadov zneužitia právomocí verejného činiteľa a zneužitia informácií v obchodnom styku. Tieto trestné činy často súvisia práve s ponúkaním alebo prijatím úplatkov.
Generálna prokuratúra vypracuje do konca júna analýzu korupcie v ČR spoločne s návrhom na riešenie tohto problému. Riadenú provokáciu podľa nej úspešne použili v USA v 80. rokoch, teraz sa o jej zavedení uvažuje i v európskych krajinách. Návrh na využitie tohto inštitútu môže podať práve jej úrad, schváliť ho však musia zákonodarcovia.
(spravodajkyňa TASR Dana Meissnerová) kr žab