Luxusné obchodné ulice, po ktorých sa pred pár dňami promenádovali bohatí turisti najmä z Perzského zálivu, sú ľudoprázdne. Časti Bejrútu sú po rokoch znovu v troskách a mesto sa rýchlo prepadlo z letnej nálady do desivej reality.
Najmä v kresťanských častiach mesta sa stupňuje odpor voči šiitskému radikálnemu hnutiu Hizballáh, ktoré vyprovokovalo svojimi raketovými útokmi a únosmi izraelské letecké útoky. "Čo to len spravili nášmu národu. Povedali, že chcú vojnu so Židmi. Teraz tu však neumierajú bojovníci Hizballáhu, ale civilné obyvateľstvo," povedal obchodníčka Georgette Hadadová.
Len málo z obyvateľov ostreľovaných častí Libanonu sa po piatich dňoch izraelských útokov odváži vyjsť na ulicu. "Ostávame radšej doma a sledujeme situáciu v televízii," uviedla Najla Sabaová, ktorá býva v kresťanskej štvrti Ašrafíja. "Modlíme sa, aby medzinárodné spoločenstvo našlo východisko z tejto situácie, dosiahlo prímerie a aby ďalší ľudia neprišli o svoj život," dodáva ďalej. Podľa nej milície Hizballáhu podcenili Izrael a neočakávali až tak tvrdú reakciu.
Niektoré supermarkety boli v nedeľu predsa len otvorené a v nich si Bejrútčania húfne robili veľké zásoby potravín. Podobne aj na čerpacích staniciach sa vytvárali veľké zástupy áut. Veľa obyvateľov mesta okrem plnej nádrže tankuje aj do kanistrov pre prípad, že by museli Bejrút opustiť.
Po zničení niektorých elektrární izraelskými bombami nefungujú vo viacerých štvrtiach Bejrútu dodávky elektriny. V šiitskej štvrti v južnej časti mesta, ktorá je baštou Hizballáhu, sa naskytujú obrazy úplného spustošenia. Deväťposchodová budova, kde boli kancelárie radikálneho hnutia, je rozbombardovaná. Podobne aj sídlo lídra hnutia šejka Hasana Nasralláha.
Na okolitých uliciach sú krátery, vraky áut a z mostov visia zničené betónové časti. Rovnako aj tam nevychádzajú ľudia na ulice. Niektorí z milicionárov Hizballáhu zisťujú škody náletov izraelských bojových lietadiel a delostreleckého bombardovania.
"Odmietam opustiť túto štvrť, je jedno ako dlho ju budú bombardovať. Keď už mám zomrieť, tak aspoň doma," vyhlásil Alí Hajdar z najviac zničenej štvrte Hárit Hrajk. Veľa zo zahraničných turistov s napätím čaká, kedy bude môcť mesto konečne opustiť. "Nedá sa tu vôbec vydržať pri toľkých výbuchov," posťažovala si jedna britská turistka. Ako povedala, zamestnanci britského veľvyslanectva jej poradili, aby sa zdržiavala v hotelovom zariadení. "Ale aj tam máme veľký strach," priznáva sa.
"Nemôžem zatvoriť oči. Nepočula som nikdy výbuch jednej bomby a teraz počujem samé detonácie. Je to tu strašné. Chcem ísť preč," povedala nemecká študentka, ktorá študuje v meste už tri roky.
Libanonská vláda ukázala doteraz len veľmi málo podpory svojmu obyvateľstvu. Premiér Fuád Siniora síce nepriamo kritizoval Hizballáh, no jeho vyhlásenie prišlo, podľa názoru väčšej časti Libanončanov, neskoro. Na záver svojho posledného televízneho vystúpenia mal slzy v očiach a viackrát zopakoval, že "Libanon sa nepoddá".
Tisícky zahraničných turistov aj dnes húfne opúšťali Libanon, ktorý už v poradí šiesty deň ostreľuje izraelská armáda.
Stovky cudzincov odchádzajú organizovane autobusmi. V ranných hodinách odišlo niekoľko autobusov plných holandských turistov v smere do susednej Sýrie. Keďže diaľnica do Damasku je náletmi poškodená, vozidlá musia absolvovať obchádzky.
Aj Veľvyslanectvá SR a ČR v Bejrúte organizujú spoločný autobusový konvoj pre občanov oboch krajín nachádzajúcich sa v Libanone. Všetci slovenskí občania v Libanone, o ktorých vie slovenské veľvyslanectvo v Damasku a honorárny konzul SR v Bejrúte, sú v poriadku.
V priebehu dňa majú Bejrút opustiť aj tisícky Britov a Francúzov väčšinou loďami z prístavu v severnej časti mesta. Viacero západných krajín vyslalo do libanonskej metropoly svoje expertné tímy, aby organizovali evakuácie svojich občanov.
V Libanone sa nachádza aj 25.000 Američanov a až 40.000 Kanaďanov, ktorí však väčšinou majú aj dvojité libanonské občianstvo.