BRATISLAVA 14. júna (SITA) - Proces s prezidentským kandidátom Alexandrom Kozulinom, ktorého vo štvrtok v Bielorusku odsúdili na päť a pol roka za organizovanie demonštrácií, bol jednoznačne politický a znamená posilňovanie represií voči opozícii prezidenta Alexandra Lukašenka. Situáciou v Bielorusku by sa mal zaoberať sobotňajší samit predstaviteľov siedmich najvyspelejších krajín a Ruska, pretože bez zásahu Moskvy nie je možný pád Lukašenkovho režimu. Pre agentúru SITA sa na tom zhodli analytici aj aktivisti mimovládneho sektoru. Analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SPFA) Alexander Duleba verí, že prezident Bush alebo premiér Blair túto tému na samite G8 v Petrohrade otvoria. Očakáva, že sa pokúsia zapojiť Rusko, ktoré sa zatiaľ vyhýbalo kritike Lukašenka. Líder bieloruskej opozície Alexander Milinkevič listom vyzval štátnikov G8, aby v Petrohrade nastolili tento problém. Rusko ako hostiteľ zaradilo do programu tri body - energetiku, vzdelávanie v krajinách tretieho sveta a boj s pandémiami. "Každá z krajín môže ale nastoliť vlastnú agendu," povedal Duleba pre SITA. Európskej únii a Spojeným štátom momentálne ostáva len pokračovať v sankciách zavedených po posledných zmanipulovaných voľbách. Bez pomoci Ruska sú v slepej uličke.
Poradca bývalého premiéra pre zahraničnú politiku Milan Ježovica zdôraznil, že súdne rozhodnutie ukazuje charakter Lukašenkovho režimu v plnej nahote. "Priebeh pojednávania, výška trestu a jeho odôvodnenie svedčia o tom, že nejde o spravodlivosť, ale osobnú pomstu," povedal pre SITA Ježovica. Je v kontakte s bieloruskou opozíciou a práve on mal na starosti prijatie jej zástupcov u vtedajšieho premiéra Mikuláša Dzurindu pred prezidentskými voľbami v Bielorusku.
Podľa riaditeľa americkej nadácie na podporu demokracie German Marshall Fund pre strednú a východnú Európu a predsedu správnej rady Spolku priateľov Bieloruska Pavla Demeša akoby Lukašenkovi už nezáležalo na obraze jeho krajiny v zahraničí. Uväznených bolo po voľbách aj mnoho členov mimovládnych organizácií, aktivisti a študenti boli vylučovaní zo škôl. Keďže Kozulin je bývalým rektorom bieloruskej univerzity, protestovať by mala aj Slovenská rektorská konferencia, európski rektori a inteligencia. Zdôraznil, že situácia v tejto krajine by už nemala byť iba vecou politikov. Odsúdenie Kozulina tesne pred samitom G8 by malo byť impulzom, aby o situácii v Bielorusku svetoví lídri rokovali. "Kroky Lukašenka po voľbách smerujú k ďalšiemu utláčaniu slobôd. Jeho režim bez podpory Ruska nemá šancu, aby sa udržal. Lukašenko využíva ekonomické výhody, ktoré mu Moskva poskytuje a na ich základe môže prežívať. Preto je dôležité, aby sa lídri G8 tejto téme venovali," konštatoval pre SITA. Pripomenul, že prezident Putin ešte ani raz Lukašenka nekritizoval.
rs;jj;bl