Kengury kedysi neboli len milé zvieratká. Boli to riadni zabijaci s ostrými zubami. Dôkazom sú nálezy austrálskych paleontológov. FOTO - REUTERS |
Kengura nebola vždy to milé skackajúce zvieratko, ako ho poznáme dnes. Podľa austrálskych paleontológov pred 10 - 25 miliónmi rokov žila na ostrovnom kontinente mäsožravá "kengura-zabijak" s tesákmi, podobnými vlčím.
Jej skameneliny spolu s ďalšími pozostatkami mnohých dosiaľ neopísaných druhov vedci objavili na severozápade štátu Queensland v nálezisku prastarých kostí Riversleigh. Niektoré skameneliny môžu byť staršie než 50 miliónov rokov.
Britská BBC cituje účastníka výskumu profesora Mike Archera z Univerzity Nového Južného Walesu, ktorý povedal, že v Riversleighu našli naozaj výnimočný materiál. Okrem mäsožravej kengury to bola tiež kengura s dlhými prednými končatinami, ktoré jej neumožňovali skákať.
Paleontologička Sue Handová zas opísala mnohé fosílie veľkých vtákov ako desivé. Niektoré z týchto vtákov boli tiež mäsožravé. Jeden novoobjavený druh si pre svoj hrozivý výzor vyslúžil označenie "démonický káčer skazy".
Nálezy z Queenslandu ukazujú, že život bol kedysi oveľa rôznorodejší, ako si vieme predstaviť. Dnes poznáme niekoľko druhov kengúr, všetky sú bylinožravce a je pre ne typický pohyb na zadných končatinách. Keď chce uniknúť pred nepriateľom napríklad kengura červená, dokáže krátkodobo vyvinúť rýchlosť až 50 kilometrov za hodinu. Potrebuje to často, lebo tento druh Austrálčania považujú za škodcu. Je zaujímavá aj tým, že má veľmi dobrý čuch, a keď je málo vody, putuje za ňou až do vzdialenosti 200 kilometrov. (ač)