LONDÝN - Britskí vedci pracujú na metóde, ako identifikovať zločinca podľa chôdze.
Podľa Marka Nixona z univerzity v Southamptone štúdie dokazujú, že každý človek má svoj individuálny štýl chôdze, ktorý sa navyše takmer nedá zamaskovať. Preto pracuje na systéme, ako by tento poznatok mohla využiť polícia.
Jedinečnosť chôdze vychádza z toho, že každý človek má inú silu svalov, dĺžku a hustotu kostí, inú hmotnosť tela, ťažisko, inú schopnosť videnia a koordinácie pohybov.
Pri bankových lúpežiach má polícia takmer vždy k dispozícii záznamy z bezpečnostných kamier. Tvár je však väčšinou zahalená. Ak by polícia vedela identifikovať páchateľa podľa chôdze, ani by ju nepotrebovala.
Profesor Nixon podľa denníka The Times skúša špeciálny biometrický tunel, ktorý zaznamenáva chôdzu dobrovoľníkov a ukladá jej prvky. Výskumníci dúfajú, že v budúcnosti by cez podobné zariadenie mohli chodiť podozriví a polícia by tak mohla odhaliť páchateľa.
Ešte predtým však musia vybudovať dostatočne veľkú databázu, ktorá by súdom ukázala, že každý človek skutočne chodí inak a že chôdza môže byť dôkazom.
Podľa Timesov pracujú na podobných systémoch v Číne, Japonsku, Austrálii a Spojených štátoch. Tamojšia polícia experimentuje s radarmi, ktoré sa podobajú tým, aké používajú pri meraní rýchlosti automobilov.
Švédsko vraj už štýl chôdze použilo pred tromi rokmi pri vyšetrovaní prípadu bankovej lúpeže, pri ktorej zavraždili jedného z klientov. (čtk)