FOTO
Keď nastupoval, Vatikán fungoval úplne inak ako dnes. Novinári nemali žiadne informácie zo zákulisia a ich jediným zdrojom boli oficiálne vatikánske noviny L'Osservatore Romano.
Po príchode nového hovorcu, Španiela Joaquína Navarro-Vallsa však vo Vatikáne a jeho vzťahu k médiám nastala revolúcia. Ján Pavol. II. bol vôbec prvým pápežom, ktorý sa zúčastnil na tlačovej besede a dokonca aj odpovedal na novinárske otázky. A nečakane otvorene.
Záujem svetových médií o charizmatického pápeža začal prudko stúpať aj vďaka jeho hovorcovi, ktorý v utorok oznámil, že po 22 rokoch zo služieb Svätej stolice odchádza.
Prekročil tabu
"Vie, že umiera a povedal svoje zbohom," oznámil 2. apríla 2004 Joaquín Navarro-Valls stroho novinárom. Deň predtým psychickú záťaž neuniesol a rozplakal sa. "Snažil som sa udržať svoje emócie, ale keď sa ma nejaký novinár opýtal, ako to prežívam, nedokázal som sa ovládnuť."
Keď poľský pápež Karol Wojtyla umieral, bol jediným zdrojom informácií pre tisícky zvedavých novinárov. A svoju úlohu zvládal výborne. Pomohlo mu aj jeho pôvodné vzdelanie - medicína. Bol to práve on, kto novinárom prezradil, že pápežovo zdravie je krehké a trpí Parkinsonovou chorobou.
Uzavretá pápežská stolica opradená stáročnými tajomstvami však s jeho otvorenosťou nesúhlasila. "Vatikán je miesto, kde pápež umiera, ale nikdy nie je chorý," platilo tam celú večnosť. Navarro-Vallas túto bariéru prekročil.
Novinár Opus dei
Keď si ho pápež Ján Pavol II. vybral za svojho hovorcu, portavoce, čo v taliančine znamená aj megafón, mnohí ostali prekvapení.
Navarro-Valls nebol kňazom a dokonca ani Talianom. V Ríme pôsobil ako korešpondent španielskeho denníka ABC.
Úlohy sa chopil sebavedome. Za roky práce si zdvorilým vystupovaním získal dôveru zahraničných novinárov.
Zároveň sa dostal do najužšieho okruhu pápežových spolupracovníkov. Niektorí ho dokonca označili za spin doctora. Toho, kto ovplyvňuje názorové postoje pápeža a niekedy ich možno aj prispôsobuje vlastnému videniu sveta.
Navarro-Valls je zároveň vplyvným členom ultrakonzervativnej katolíckej organizácie Opus Dei. Zoskupeniu opradeného tajomstvami chvíľu robil aj hovorcu. Asi nie náhodou práve za Jána Pavla II. výrazne získala na vplyve.
Vyvolený
Riaditeľom tlačového odboru Svätej stolice sa stal v roku 1984. Myšlienky pápeža, ktorého sprevádzal na všetkých dôležitých zahraničných cestách, dokázal formulovať v piatich svetových jazykoch.
Na modernú dobu zareagoval veľmi pružne. Veľkú časť vatikánskych dokumentov sprístupnil na radosť médií na internete a bol pritom, keď pápežove motlitby vyšli na CD s elektronickou hudbou.
"V mnohých veciach bol perfektným bossom pre pápeža, ktorý miloval pozornosť médií," napísali o ňom Los Angeles Times. Na otázku, či niekedy využil skúsenosti zo svojej pôvodnej profesie, odvetil s humorom: "Medzi žurnalistikou a psychiatriou nevidím žiadny rozdiel."
Sám vraj netúžil byť hovorcom katolíckeho štátu. "Povolanie hovorcu si nevyberáte. Ste vyvolený. Jednoducho sa mi to stalo."
Po dvadsiatich dvoch rokoch Joaquín Navarro-Valls odchádza z Vatikánu. Bol hovorcom Jána Pavla II., ktorý si ho sám vybral. Krátko pracoval aj pre jeho nasledovníka Benedikta XVI.
FOTO - REUTERS, www.navarro-valls.info
Autor: MIREK TÓDA