Haag 11. júla (TASR) - Srbské úrady v roku 1999 považovali všetkých albánskych mužov v Kosove za teroristov. Na pokračovaní procesu so šiestimi srbskými politikmi a generálmi obžalovanými zo spáchania vojnových zločinov počas kosovského konfliktu z rokov 1998-99 to dnes pred haagskym tribunálom vyhlásila svedkyňa obžaloby Sandra Mitchellová.
Svedkyňa bola v čase kosovského konfliktu členkou Verifikačnej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a zbierala vyhlásenia Albáncov z Kosova i albánskych utečencov o údajných zločinoch srbských jednotiek.
Šestica na čele s bývalým srbským prezidentom Milanom Milutinovičom (63) čelí piatim bodom obžaloby zo zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov za vraždy, prenasledovanie a deportácie kosovských Albáncov. Všetci obžalovaní vznesené obvinenia odmietli.
Obhajoba dnes spochybnila metódy, ktorými misia OBSE zhromažďovala vyjadrenia albánskych utečencov. Uviedla, že na základe jednotlivých a nereprezentatívnych výpovedí urobili všeobecné závery o tom, čo sa dialo v Kosove.
Tím obhajcov takisto namietol, prečo plán na sledovanie pohybu albánskych utečencov OBSE zostavila až 22. marca 1999, teda po tom, ako sa misia stiahla z Kosova na územie Macedónska. Podľa Mitchellovej v tom čase "ešte neboli utečenci mimo Kosova, iba presídlenci v rámci Kosova".
Obhajoba následne namietla, že misia OBSE počítala s tým, že sa vlna utečencov pohne iba po začiatku bombardovania zo strany NATO, teda po 24. marci. Zároveň Mitchellovú upozornila na údaje OBSE, podľa ktorých už k 22. marcu 1999 bolo v Macedónsku 8000 a v Albánsku 18.000 albánskych utečencov z Kosova.
Svedkyňa obžaloby nedokázala dostatočne zdôvodniť skutočnosť, prečo misia OBSE nezostavila svoj plán skôr, uviedla srbská štátna televízia.
Všetci obžalovaní sa ICTY dobrovoľne vzdali, Šainovič a Ojdanič na jar v roku 2002, Milutinovič v januári 2003 a Lazarevič, Lukič i Pavkovič v roku 2005.
Proces bude pred ICTY pokračovať v stredu.