Povedal to dnes v Budapešti slovenský minister zahraničných vecí Ján Kubiš po stretnutí so svojou maďarskou rezortnou partnerkou Kingou Gönczovou.
"Pokiaľ vzťahy medzi SR a Maďarskom nebudeme zužovať na nejaký vznikajúci problém, ktorý sa medzi susedmi vždy vyskytne, a pokiaľ skutočne budeme chcieť spolupracovať ako partneri, susedia a spojenci, tak máme netušené otvorené pole pre túto spoluprácu," uviedol Kubiš.
Šéfka maďarskej diplomacie pripomenula na stretnutí obavy, ktoré zo zloženia novej vládnej koalície na Slovensku má Maďarsko. Ako pred novinármi dodala, tieto obavy súvisia s protimaďarskými vyjadreniami predsedu SNS Jána Slotu, ako aj s krokmi nevýhodnými pre Maďarov žijúcich na Slovensku, ktoré robila vláda zostavená z HZDS a SNS v rokoch 1994-98.
"Požiadala som pána ministra Kubiša, aby sa v prípade, že sa stane opäť čosi podobné, predseda slovenskej vlády od toho zreteľne dištancoval a ubezpečil, že nejde o vládny postoj," zdôraznila maďarská ministerka. Zároveň ocenila, že Kubiš sa už pred časom vyjadril v tom zmysle, že intoleranciu a xenofóbiu nepovažuje za prijateľnú.
Slovenský diplomat podčiarkol, že hlavnou prioritou novej slovenskej vlády bude rozvoj vzťahov so všetkými susedmi, zvlášť však s krajinami Vyšehradskej štvorky. Ako dodal, je rád, že prvá cesta ho viedla práve do Maďarska, čo označil za prirodzené, Slovensko a Maďarsko má totiž mnoho spoločného. Vzájomné vzťahy sú určené základnou bilaterálnou štátnou zmluvou a jej pracovnými skupinami. "Chceli by sme, aby došlo k aktivizácii ich činností," poznamenal.
Slovenský minister podotkol, že s maďarskou partnerkou sa dohodli na hľadaní spoločných možností využitia európskych fondov.
O slovenskej vláde povedal, že bude fungovať na základe koaličnej zmluvy. "Vláda bude rešpektovať prijaté záväzky, prispievať k rozvoju ľudských práv a presadzovať princípy tolerancie," ubezpečil Kubiš.
Gönczovú požiadal, aby Maďarsko hodnotilo túto vládu na základe vládneho programu, ktorý bude čoskoro hotový, a na základe plnenia tohto programu. Z času na čas sa podľa Kubiša môžu vyskytnúť určité otázky, ale tie by nemali zaťažovať vzájomné slovensko-madarské vzťahy.
"Požiadal som pani ministerku, aby sme naše vzťahy nezúžili iba na otázku menšín, aj keď ju považujem za dôležitú oblasť," povedal minister. S maďarskou partnerkou ďalej hovorili okrem iného o skvalitnení zmluvnej základne, o dôležitosti aktivizovania činnosti okolo otvorenej otázky Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros, ako aj o odovzdaní maďarského predsedníctva v rámci vyšehradského zoskupenia Slovensku, ku ktorému dôjde v septembri.
V reakcii na otázku TASR, či nie je aktuálna otázka prípravy stretnutia slovenského a maďarského premiéra minister povedal, že maďarskí kolegovia plánujú odovzdať predsedníctvo V4 na stretnutí premiérov po tomto lete.
"Domnievam sa, že tak, ako to býva v bežnej praxi, keď máme normálne dobré vzťahy, a tie máme s Maďarskou republikou, k takýmto stretnutiam (premiérov) by malo dôjsť," konštatoval Kubiš.