VIEDEŇ 10. júla (SITA, Reuters) - Prevádzkovateľ viedenského letiska Flughafen Wien je presvedčený, že získa súhlas Protimonopolného úradu SR (PMÚ) s privatizáciou bratislavského a košického letiska. "Máme platnú zmluvu, podpísanú oboma stranami. Teraz čakáme na rozhodnutie slovenského protimonopolného úradu," uviedol hovorca Flughafen Wien. Spoločnosť tak reagovala na výroky slovenského premiéra Roberta Fica, ktorý vyhlásil, že jeho vláda aktívne vstúpi do privatizácie bratislavského a košického letiska a ak to bude možné, zmluvu jednoducho zlikviduje. "Sme si vedomí, že tu existuje možnosť politického tlaku na regulačné úrady. Naďalej však očakávame, že transakcia bude schválená," dodal hovorca viedenského letiska.
K otázke privatizácie letísk sa súčasný minister dopravy Ľubomír Vážny stavia opatrne. "Sme v štádiu, keď zmluvu chceme znova prehodnotiť," zdôraznil minister krátko po svojom uvedení do funkcie minulý týždeň. Problémom v zmluve sú podľa jeho slov napríklad investície. "Momentálne čakáme na rozhodnutie PMÚ," dodal Vážny s tým, že jemu osobne sa pozdáva skôr model dlhodobého prenájmu letísk. O predaji 66-percentných podielov v letiskách konzorciu TwoOne, ktoré je zložené z viedenského letiska, rakúskej Raiffeisen Zentralbank a private equity skupiny Penta, rozhodla slovenská vláda začiatkom februára tohto roka. PMÚ sa koncentráciou začal zaoberať v polovici marca a lehotu na vydanie rozhodnutia predĺžil začiatkom júna do 14. augusta 2006. O koncentrácii konzorcia TwoOne s bratislavským letiskom pritom rakúsky protimonopolný úrad rozhodol už v apríli.
Víťazné konzorcium TwoOne by malo do štátneho rozpočtu zaplatiť za akcie letísk celkovo 11,42 mld. Sk. Za akcie Letiska M. R. Štefánika - Airport Bratislava, a.s. totiž ponúklo 6 mld. Sk, za akcie Letiska Košice - Airport Košice, a.s. ponúklo 900 mil. Sk a dodatočná finančná ponuka konzorcia predstavovala 4,52 mld. Sk. Celkové investície na oboch letiskách by sa mali podľa plánov konzorcia vyšplhať do roku 2015 na takmer 20 mld. Sk.