Bukurešť 26. marca (TASR) - Washington chce prijať do NATO toľko krajín, koľko bude na vstup pripravených. Vyhlásil to dnes na summite krajín Vilniuskej skupiny (V10) v Bukurešti tajomník amerického ministerstva zahraničných vecí Richard Armitage.
Diplomati očakávajú, že pozvánky na vstup by na novembrovom pražskom summite mohlo dostať najviac sedem zo súčasných kandidátskych krajín z bývalého komunistického bloku. Armitage však uviedol, že to, či bude ktorýkoľvek kandidát pripravený na členstvo, spočíva len na ňom samotnom.
"Sme pripravení na čo najširšie rozšírenie..., naša myseľ zostáva otvorená," povedal Armitage na tlačovej konferencii v Bukurešti po tom, čo prečítal list od amerických senátorov, zdôrazňujúci, že Washington to myslí vážne s rozšírením NATO na Balkán v prípade, že v tejto oblasti budú pokračovať reformy.
Americký predstaviteľ konštatoval, že aliancia sa zatiaľ nerozhodla, ktoré krajiny dostanú v Prahe pozvánku na vstup. "To, či budete alebo nebudete pozvaní, je skutočne iba vo vašich rukách," uviedol.
Pre Rumunsko a Bulharsko to znamená pokračovanie v reformovaní ozbrojených síl, zodpovedanie otázok o svojej politickej a ekonomickej pripravenosti a boj proti rozsiahlej korupcii.
Bulharský premiér Simeon Sakskoburggotski v tejto súvislosti konštatoval, že členstvo jeho krajiny v Severoatlantickej aliancii by "zavŕšilo formovanie skutočného demokratického štítu proti terorizmu a upevnenie južnej časti aliancie".
Predseda rumunskej vlády Adrian Nastase vyzval NATO, aby zaplnila medzeru medzi západoeurópskymi členmi aliancie a jediným moslimským členským štátom, Tureckom. "Rozšírenie NATO do tohto regiónu posilní vojenské schopnosti aliancie," povedal Nastase.
Richard Armitage dnes taktiež ocenil pozitívne zmeny vo vzťahoch medzi NATO a Ruskom. Podľa jeho slov ide o "skutočne pozitívny vývoj" a okrem iného aj "oslabenie faktora strachu", ktorý je prítomný vo vzťahu Ruskej federácie k aliancii.