Londýn 30. marca (TASR) - Rozhodnutie amerického prezidenta Georgea W. Busha odmietnuť Kjótsku dohodu o redukcii skleníkových plynov šokovalo svet. Britský denník Guardian dnes v komentári konštatuje, že už po dvoch krátkych mesiacoch Bushovej vlády sa Spojené štáty začínajú podobať na "neprekonateľný darebácky štát".
Rozhodnutie americkej administratívy odmietnuť dohodu o globálnom otepľovaní je zarážajúce, píše Guardian, a prezrádza veľa o novom mužovi v Bielom dome. Zdá sa totiž, že George W. Bush, lipne na svojom imidži obhajcu národných záujmov a nie je schopný vidieť širšie súvislosti. Nepochopil základnú pravdu a síce, že americké národné záujmy sú neoddeliteľne spojené so záujmami globálnymi. Amerika, napriek všetkej svojej dominantnosti je súčasťou sveta, o ktorý sa delíme. Týmto krokom, konštatuje Guardian, Bush len potvrdzuje podozrenie, že na prezidentský úrad nemá.
Konzervatívny Daily Telegraph situáciu nevidí až tak tragicky. V komentári pod titulkom: Nie je to koniec sveta, pripomína. Vzhľadom na medzinárodné reakcie na Bushov krok, by si niekto mohol ľahko pomyslieť, že americký prezident stlačil jadrový gombík. No proroci apokalypsy, uvádza Telegraph, by sa mali upokojiť - svet kvôli Bushovmu kroku nezanikne.
Aj keby sa dohoda z Kjóta prísne dodržiavala, podľa tých najoptimistickejších predpovedí by sa v priebehu nasledujúcich 50 rokov znížila teplota Zeme len o zlomok jedného stupňa. Krok správnym smerom, konštatuje Daily Telegraph, je síce lepší ako nič, no nepredstaviteľnú katastrofu amerického rozhodnutia treba vidieť proporčne, zatiaľ čo, na druhej strane, by bol dopad dohody na americký priemysel obrovský.