Viedeň 26. marca (TASR) - Viac ako šesť mesiacov po teroristickom útoku na Svetové obchodné centrum a Pentagón sa môže prezident USA George W. Bush opäť pochváliť rekordnými číslami v rebríčkoch obľúbenosti. Najnovšie prieskumy verejnej mienky ukazujú, že za svojím prezidentom stojí až 80 percent obyvateľov USA. Republikáni a demokrati podporujú Busha aj naďalej ako hlavného veliteľa armády v boji proti terorizmu, konštatuje dnešné vydanie rakúskeho liberálneho denníka Der Standard.
Súčasne sa ale nemožno vyhnúť konštatovaniu, že vnútropolitické úspechy, ktoré by zodpovedali Buddhovej momentálnej obľúbenosti a na ktoré republikáni tak veľmi čakajú, akosi neprichádzajú, pokračuje Der Standard.
Skôr naopak. Počas posledných mesiacov sa musel Bush zmieriť s množstvom politických neúspechov. Posledným príkladom je reforma financovania predvolebnej kampane v USA, proti ktorej terajší prvý muž Ameriky vehementne brojil počas svojho predvolebného agitovania. Najskôr preto, aby sa presadil proti svojmu vyzývateľovi z vlastných radov - republikánovi Johnovi McCainovi.
Keď sa neskôr podarilo McCainovi dostať návrh reformy za pomoci demokratov na rokovanie Senátu, začal Bush s intenzívnou a od začiatku bezúspešnou lobistickou kampaňou, aby zabránil realizácii tohto zákona.
Tvrdohlavý Bushov postoj v tejto citlivej záležitosti by však mohol poškodiť jeho imidž. Biely dom teda prišiel s taktikou, ktorú možno nazvať "útekom vpred". Jeho podstatou je, že spomínaný zákon podpíše Bush so všetkou pompéznosťou pred množstvom televíznych kamier a svoju porážku zmení tak aspoň na mediálne víťazstvo, analyzuje Der Standard.
Nie príliš úspešný bol Bush aj pri obhajobe zákona o osobitných tribunáloch pre teroristov. Po ostrej kritike členov Kongresu musel pristúpiť na celý rad kompromisov a uspokojiť sa s riadne "okresaným" variantom zákona.
S výnimkou boja proti terorizmu nie sú Bushove úspechy osobitne viditeľné, podčiarkuje denník. Koncom roka musel prezident prepracovať svoj ambiciózny plán rozvoja domáceho priemyslu. Jeho návrh rozpočtu, ktorý predpokladá drastické škrty v sociálnom programe, sa s najväčšou pravdepodobnosťou takisto nezaobíde bez búrlivých debát amerických zákonodarcov. Len pred desiatimi dňami mal Bush problémy tentoraz s právnym výborom Senátu, ktorý sa zdráhal potvrdiť vo funkcii sudcu Najvyššieho federálneho súdu jeho kandidáta Charlesa W. Pickeringa.
Svoje neúspechy však berie Bush s humorom. Potenciálnemu kandidátovi demokratov na post amerického prezidenta vo voľbách v roku 2004, senátorovi Tomovi Daschlovi prednedávnom povedal: "Práva pacientov? Som za. Podpíšem aj reformu o financovaní predvolebných kampaní. A starostlivosť o deti? Tak ju rozšírim, že bude zahŕňať dokonca ľudí, ktorí deti nikdy nemali," cituje Busha v závere rakúsky Der Standard.