MOSKVA 10. júla - R
Prišiel o život pri bojoch v susednej ruskej provincii Ingušsko. V pondelok o tom informovali ruské tlačové agentúry ITAR-TASS a Interfax. Odvolávajú sa na informácie od šéfa špeciálnych bezpečnostných jednotiek FSB Nikolaja Patruševa.
Najhľadanejší zločinec v Rusku podľa šéfa ruskej Federálnej bezpečnostnej služby plánoval na juhu krajiny teroristický útok v čase summitu skupiny G8, ktorý sa uskutoční v Petrohrade tento víkend.
Pri operácii ruských bezpečnostných síl proti Basajevovi zahynuli aj viacerí ďalší povstalci. Ruská štátna televízia priniesla zábery vraku nákladného vozidla plného výbušnín, pri ktorých explózii zrejme zahynul Basajev so spolubojovníkmi.
Putin podľa ruských médií šéfovi FSB povedal, že zabitie Basajeva bolo "zaslúženou odplatou" za teroristické útoky v Rusku, ku ktorým sa priznal. Patrilo k ním obsadenie školy v meste Beslan, kde v septembri 2004 počas zásahu bezpečnostných jednotiek zahynulo vyše 330, ľudí vrátane mnohých detí.
Podľa hovorcu FSB je Patrušev momentálne na rokovaní v Kremli a k informáciám o Basajevovi sa vyjadrí až neskôr.
Bradatý líder čečenských povstalcov, ktorý sa narodil v roku 1965, sa vyhlasoval za oddaného moslima. V roku 2000 prišiel pri výbuchu míny o ľavú nohu a nosil protézu. Basajev vo vlaňajšom televíznom interview obhajoval útok v Beslane tým, že ruskí civilisti vrátane detí sú oprávnenými terčmi v boji jeho čečenskej vlasti za nezávislosť.
Basajev bol najznámejším z čečenských povstaleckých lídrov. Ďalší ich vodca Doku Umarov, ktorý prevzal vedenie separatistickej vlády po nedávno zabitom Abdulovi Chalimovi Sadulajevovi, minulý mesiac ohlásil zintenzívnenie útokov na ruské bezpečnostné sily.
Malý Šamiľ, ktorý sa v roku 1965 narodil vo Vedene na juhovýchode Čečenska, dostal meno po imámovi bojujúcom proti ruskej hegemónii.
Poslucháč agrárnej univerzity, ktorý obchodoval aj s počítačmi, študoval v Moskve. Partizánske remeslo si osvojil v regionálnych konfliktoch po rozpade sovietskeho impéria začiatkom 90. rokov XX. storočia a Afganistane.
Jeho kariéra začala v roku 1991 v Abcházsku, kde bojoval po boku tamojších proruských separatistov proti gruzínskym silám. Následne sa postavil v azerbajdžansko-arménskom konflikte o Náhorný Karabach na stranu Azerbajdžancov a bojoval po ich boku za kontrolu nad týmto regiónom.
Š. Basajev sa do Čečenska vrátil v roku 1994 a podieľal sa na bojových aktivitách tamojších povstalcov, usilujúcich o vyhlásenie nezávislosti na Rusku. Vtedy si urobil meno ako skvelý vojak. O dva roky neskôr sa stal vrchným veliteľom čečenských ozbrojených síl. Už prepad nemocnice v Buďonnovsku, kde teroristi zajali tisícky rukojemníkov a zavinili nakoniec smrť 130 ľudí, mala na konte jedna z jeho skupín.
Muž, ktorého meno sa spája hlavne s teroristickými akciami, si v druhej polovici 90. rokov vyskúšal aj účinkovanie na politickej scéne. V januári 1997 síce neuspel v prezidentských voľbách, v ktorých zvíťazil Aslan Maschadov, o rok neskôr sa však dočasne stal čečenským premiérom.
Na prvé miesto zoznamu najhľadanejších osôb v Rusku sa Basajev "prepracoval" v auguste 1999, keď stál spoločne s poľným veliteľom Chattábom saudského pôvodu pri zrode povstania v Dagestane, susediacom s Čečenskom. Tento "kúsok", ako aj teroristické akcie, ktoré si v Rusku vyžiadali asi 300 obetí a ktoré Moskva pripísala na účet Čečencov, viedli v októbri 1999 k rozpútaniu tzv. druhej čečenskej vojny.
Basajev utrpel v bojoch v okolí Grozného, na ktorých sa aktívne podieľal, už v januári 2000 ťažké zranenie. Po tom, čo stúpil na mínu, mu museli od kolena amputovať nohu.
Odborníci predpokladajú, že to bol práve Basajev, kto v roku 2002 stál za teroristickým útokom na moskovské divadlo Dubrovka. V auguste 2003 sa líder čečenských povstalcov objavil aj na americkom zozname osôb, ktoré možno spájať s terorizmom. O rok neskôr sa prihlásil k zodpovednosti za septembrový prepad školy v severoosetskom Beslane, kde polovicu z viac ako 330 obetí tvorili nevinné deti. Predpokladá sa, že pripravil aj likvidáciu proruského čečenského prezidenta Achmada Kadyrova a viacero teroristických akcií na území Ruskej federácie.
Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) vypísala za informácie, ktoré by viedli k zadržaniu alebo likvidácii Šamiľa Basajeva, poľného veliteľa hlásiaceho sa k extrémne puritánskej línii islamu - vahábizmu, vysokú odmenu.
Dvojnásobne ženatý povstalec bol otcom dvoch, podľa iných zdrojov viacerých detí.
Doplnené o 17.53 h