Tokio 10. júla (TASR) - Čína vyslala dnes do Severnej Kórey diplomatickú delegáciu s cieľom presvedčiť predstaviteľov tamojšieho režimu, aby sa vrátili k rokovaniam o jeho kontroverznom jadrovom programe.
Čínsky vicepremiér Chuej Liang-jü pricestoval do komunistického štátu na šesťdňovú návštevu oficiálne kvôli oslavám 45. výročia dohody o priateľstve medzi Pekingom a Pchjongjangom.
Stredajšie severokórejské raketové skúšky, vrátane testu strely dlhého doletu Taepodong-2, vyvolali napätie v regióne a vedú k výzvam, aby Bezpečnostná rada OSN uvalila na komunistickú Severnú Kóreu medzinárodné sankcie.
Spojené štáty americké dnes vyzvali Čínu, aby využila svoj vplyv na Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR) v otázke jej sporného jadrového programu.
Podľa námestníka americkej ministerky zahraničných vecí Nicholasa Burnsa môže Čína oveľa viac ovplyvniť riešenie tohto problému ako USA a iné krajiny medzinárodnej komunity.
V Tokiu sa hlavný americký vyjednávač pre Severnú Kóreu Christopher Hill stretol s japonskými ministrom zahraničných vecí Tarom Asom v rámci svojho turné v oblasti, ktorého cieľom je koordinovať stratégiu v otázke Severnej Kórey.
Bezpečnostná rada OSN by dnes mohla hlasovať o japonskom návrhu, podľa ktorého by bol pre všetky krajiny vyhlásený zákaz získavať od Pchjongjangu rakety alebo s raketami spojené "položky, materiály a technológie". Čína a Rusko, ktoré v BR OSN disponujú právom veta, však vyjadrili výhrady voči tomuto návrhu.
Japonsko vnímalo severokórejské raketové skúšky s najväčšími obavami a tamojší vládni predstavitelia dnes otvorene diskutovali o tom, či by krajina mala prijať príslušné opatrenia na svoju obranu. Ich súčasťou by bolo napríklad vytvorenie právneho rámca, aby mohlo Tokio uskutočniť preventívny útok proti severokórejským odpaľovacím zariadeniam.