Washington 26. marca (TASR) - Počet zabitých novinárov vo svete v minulom roku vzrástol viac než o tretinu v porovnaní s rokom 2000. Uvádza sa to v pravidelnej správe o stave slobody tlače, ktorú dnes zverejnil Výbor pre ochranu novinárov (VON).
"Teroristické útoky z 11. septembra a následná vojna proti terorizmu priniesli krízu slobody tlače, ktorá mala globálny rozmer," konštatuje VON.
V roku 2001 zaznamenali smrť 37 reportérov, ktorí zomreli v dôsledku výkonu svojho povolania, čo je o 13 viac než v roku 2000. Osem novinárov zahynulo pri poskytovaní spravodajstva z vojenskej kampane Spojených štátov a ich spojencov v Afganistane.
Väčšina novinárov však zomrela kvôli tomu, že informovali o citlivých otázkach, vrátane oficiálnej zločinnosti, či korupcie v krajinách ako Bangladéš, Čína, Thajsko a Juhoslávia.
V USA zomrel jeden fotograf počas toho, ako robil reportáž z teroristického útoku na Svetové obchodné centrum v New Yorku 11. septembra minulého roku. Krátko na to zomrel v štáte Florida jeden novinár bulvárnych novín v dôsledku inhalácie antraxových spór.
Počet uväznených novinárov vzrástol v roku 2001 o 50 percent na 118 osôb. Po 11. septembri došlo k zadržaniam novinárov v Nepále a Eritrei. Najviac žurnalistov však už tradične väzní Čína, ktorá za mreže posadila 35 osôb, čo je o osem viac ako v predchádzajúcom roku.
Viaceré vlády zaútočili na slobodu tlače pod zámienkou bezpečnostných opatrení. Správa spomína medziiným Zimbabwe, kde vláda označila niektorých novinárov za teroristov, aby ospravedlnila svoje kroky proti nim.
Tak ako každý rok VON vymenoval desiatich najväčších nepriateľov tlače. Na vrchných priečkach sa ocitli iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí, libérijský prezident Charles Taylor a čínsky prezident Ťiang Ce-min.
Na zozname sa nachádzajú tiež zimbabwiansky prezident Robert Mugabe, ukrajinská hlava štátu Leonid Kučma, kubánsky prezident Fidel Castro, ale aj ruský prezident Vladimir Putin.
V roku 1996 zaradil VON medzi najväčších nepriateľov tlače aj vtedajšieho slovenského premiéra Vladimíra Mečiara. VON vznikol v roku 1981 a sídli v New Yorku. Ako organizácia ochraňujúca práva novinárov každoročne informuje o prípadoch a počte novinárov vo svete, ktorí prišli o život pri výkone svojej profesie alebo boli uväznení.