New York 8. júla (TASR) - Valné zhromaždenie OSN schválilo v piatok obmedzené reformy správy svetovej organizácie. Viacero delegátov sa však sťažovalo, že členské krajiny nie sú ochotné urobiť viac pre jej modernizáciu.
Ambicióznejší súbor reformných návrhov predložený generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom neprešiel vo Valnom zhromaždení v máji po zatrpknutej konfrontácii medzi bohatými krajinami, ktoré presadzujú podstatné zmeny, a rozvojovými štátmi, ktoré sa obávajú strany vplyvu.
VZ OSN prijalo konsenzom kompromisné rozhodnutia o výmene počítačového systému organizácie a tom, aby mohol generálny tajomník - zatiaľ skúšobne - presúvať 20 miliónov dolárov ročne do nových programov. Má to umožniť rýchlejšiu reakciu na meniace sa priority bez predošlého súhlasu celého zhromaždenia.
Na základe rezolúcie o reformách má tiež OSN zaviesť vo svojom účtovníctve medzinárodné normy pre verejný sektor a vylepšiť systém zaobstarávania po sérii škandálov. Členovia OSN odložili na neskôr reformy v oblasti riadenia, kontroly, otvorenosti, zodpovednosti a personálneho manažmentu.
Mnohých prekvapilo to, že sa USA formálne nedištancovali od rozhodnutia VZ OSN, ako to urobili minulý týždeň pri zrušení rozpočtového stropu, ktorý mal vyvinúť tlak na rýchlejšiu prípravu reforiem.
USA vo vedení voľného spojenectva bohatých krajín, ktorých členské pokrýva vyše 80 percent rozpočtu OSN, dôrazne presadzovali ambicióznejšie kroky. Vyvolalo to nevôľu chudobných krajín, ktoré tvoria väčšinu členov organizácie.
Diplomati z USA, Austrálie, Japonska, Kanady a Fínska, ktoré zastupovalo krajiny Európskej únie, vyjadrili sklamanie nad výsledkom doterajších rokovaní. Vyjadrili nádej, že reformy naberú na tempe v budúcom roku.
Zástupca amerického veľvyslanca Mark Wallace uviedol, že ide o "síce dlho oneskorené, ale prvé pozitívne kroky" k realizácii záväzkov svetových lídrov z vlaňajšieho summitu OSN.