Praha 7. júla (TASR) Český prezident Václav Klaus už nechce zostávať v pozadí rokovaní o povolebnom usporiadaní a vážne zvažuje, že aktívnejšie zasiahne do riešenia povolebného patu. Pred dnešným odletom na návštevu Talianska Klaus označil za prioritu zvolenie šéfa Poslaneckej snemovne.
Práve už dve neúspešné voľby šéfa Snemovne blokujú dokončenie ustanovujúcej schôdze dolnej komory a tým aj výmenu vlády.
"Nechcem predvídať, čo sa stane, keď sa to zadrhne, ale môžem avizovať, že pomaly prestáva platiť, že prezident nemá zasahovať do rokovaní politických strán," vyhlásil Klaus po tom, ako sa stretol s predsedom ODS Mirkom Topolánkom. Ten mu priniesol podpisy 100 poslancov ODS, KDÚ-ČSL a Strany zelených, ktorí podporujú vznik pravo-stredovej koalície a koaličnej vlády.
Lídri ODS a ČSSD sa rozchádzajú v tom, aké kroky by mohol prezident podniknúť a ako ukončiť povolebný pat. Topolánek dnes za jedno z riešení patu označil zmenu ústavy a zvýšenie počtu poslancov z 200 na 201. Pravo-stredová koalícia totiž po voľbách disponuje 100 mandátmi, kým druhých 100 mandátov pripadá na ČSSD a KSČM.
"Ak je taká patová situácia, ak nie sme vôbec schopní túto situáciu rozmotať, tak 201. poslanec zvolený na území celej ČR ako dodatočný poslanec, ktorý by tú patovú situáciu rozhodol, tak to je riešenie, ktoré je síce veľmi neštandardné, ale v Slovinsku či v niektorej inej krajine taký systém urobili a vyplatilo sa to," povedal Topolánek.
Prezident poveril Topolánka vedením povolebných rozhovorov už pred mesiacom. Ak by Topolánek vládu vytvoril, ale dôveru Snemovne do 30 dní nezískal, mal by prezident ešte jeden pokus. Paroubek si myslí, že by mal potom poveriť práve jeho ako predsedu druhej volebne najúspešnejšej strany. Šéf sociálnych demokratov v to dúfa aj napriek tomu, že Klaus pred časom avizoval, že by to neurobil.
"Je prezidentom, tak teraz sa ukáže, či je prezidentom všetkých občanov. Pokiaľ bude pán prezident objektívny, čo je otázne, tak to môže priniesť istú pomoc," poznamenal Paroubek na margo angažmán hlavy štátu.