LONDÝN 6. júla (SITA, Reuters) - Britská zbrojárska firma BAE Systems vyjadrila nespokojnosť s ohodnotením jej 20-percentného podielu v európskom výrobcovi lietadiel Airbus a nariadila audit v tejto spoločnosti. Ako BAE Systems ďalej uviedla, audit by jej mal uľahčiť rozhodnutie, či odporučí svojim akcionárom hlasovať o predaji podielu v Airbuse. Britská spoločnosť neprezradila, koho poverila vykonaním auditu, ako však dodala, audit by sa mal skončiť až koncom augusta. Potenciálny predaj podielu sa tak odkladá najskôr na september.
Na základe predajnej opcie má BAE Systems právo predať svoj podiel v Airbuse európskej strojárskej a zbrojárskej spoločnosti EADS, ktorá kontroluje zostávajúcich 80 %. Banka N.M. Rothschild & Sons Ltd po tom, ako sa BAE Systems a EADS nedohodli na cene podielu, ho ohodnotila len na 2,75 mld. eur, čo je úroveň zaostávajúca nielen za odhadom analytikov vo výške 5 mld. eur, ale aj za hodnotou 3,5 mld. eur vyplývajúcej zo súvahy EADS. "Nie sme spokojní s ohodnotením podielu. Otvorené však zostávajú všetky možnosti, vrátane súdneho sporu," vyhlásila BAE Systems.
Zámer zbaviť sa svojej účasti v Airbuse avizovala BAE Systems ešte začiatkom apríla, výnosy z predaja podielu plánuje investovať do akvizícií v zbrojárskom sektore, najmä v USA. Predaj však musia schváliť akcionári britskej firmy. EADS pritom vyjadril záujem o akcie Airbusu, BAE Systems teda na základe zmluvy nemá možnosť predať tieto akcie niekomu inému.
Situáciu skomplikovalo v polovici júna vyhlásenie vedenia EADS o oneskorení dodávok dlhoočakávaného lietadla A380 pre problémy vo výrobe, čo by mohlo ohroziť zisky Airbusu v budúcich obdobiach. Banka Rothschild síce neuviedla, na základe čoho určila hodnotu akcií Airbusu, podľa analytikov však avizované oneskorenie dodávok mohlo byť jedným z faktorov určenia tak nízkej ceny.
Pre oneskorenie výroby A380, ktoré bude firmu EADS podľa odhadov stáť približne 2 mld. eur vo forme nezrealizovaných ziskov v období rokov 2007 až 2010, odstúpili zo svojich funkcií jeden z generálnych riaditeľov EADS Noel Forgeard a šéf Airbusu Gustav Humbert.