Tom Petty. FOTO - TASR/AP |
Tom Petty verzus Red Hot Chili Peppers. Americké médiá sa v posledných dňoch hádali, či slávny americký rocker zažaluje kalifornskú kapelu za to, že jej singel Dani California sa až príliš podobá na jeho hit Mary Jane's Last Dance. V rozhovore pre Rolling Stone (je to vraj jeho posledné interview v živote) povedal, že to nechá plávať.
"Pravda je taká, že mám pocit, že to neurobili zámerne. Mnoho rokenrolových piesní sa podobá ako vajce vajcu. Spýtajte sa na to Chucka Berryho! The Strokes si zobrali motív mojej American Girl a v jednom z rozhovorov, ktoré som s nimi čítal, to priznali. Povedal som si, že je to o. k.," povedal Petty a dodal, že by sa súdil, iba ak by jeho pieseň okopíroval niekto notu za notou. "Problém je, že neverím na procesy. Myslím, že v tejto krajine je veľa nezmyselných súdov. Načo ľudí zaťažovať spormi okolo popových pesničiek."
Hudobní kritici hodnotia jeho ústretový krok kladne - podľa nich je podobnosť oboch piesní skôr dielom náhody. Takže Petty by spor pravdepodobne nevyhral, aj keď obe pesničky majú k sebe blízko, po hudobnej a dokonca aj textovej stránke.
Medzitým fanúšikovia oboch táborov na internete rozpútali malú vojnu. Podľa niektorých hlasov je Pettyho Mary Jane's Last Dance (pieseň sprevádza skvelé video s mŕtvou Kim Basingeorovu) kópiou skladby Waiting For The Sun od alt-countryových Jayhwaks, s ktorými koncertoval v prvej polovici 90. rokov.
A ešte jedna vec je zaujímavá. Pod všetkými tromi pesničkami je podpísaný ten istý producent - Rick Rubin. Že by mu znela v hlave tá istá pesnička?
História svetovej popmusic je plná súdnych sporov medzi hudobníkmi. Led Zeppelin sa podpísali pod pesničku Willieho Dixona, ale po podanej žalobe sa nakoniec všetko urovnalo, samozrejme, s finančným balíkom pre legendu blues.
Rolling Stones radšej vyplatili kanadskú speváčku k.d. lang skôr, než by mohlo dôjsť k súdnemu procesu. Na oplátku, britpopoví The Verve zasa museli odovzdať celý zisk za hit Bittersweet Symphony firme zastupujúcej nahrávky Stones, pretože vysamplovali motív zo starej skladby tandemu Jagger - Richards.
Preslávil sa aj biely raper Vanilla Ice a "jeho" basová linka, ktorá vlastne patrila skupine Queen.
Hranica medzi vykrádaním a požičiavaním nápadov je veľmi tenká. Ak sa hudobníci inšpirujú navzájom, je to v poriadku. Gitarista Rolling Stones Keith Richards priznáva, že všetky jeho parádne gitarové nápady sú vyvarené z Berryho rokenrolových "peciek". Noel Gallagher, duša Oasis, zasa hovorí o svojich pesničkách ako o produkte svojej kolekcie platní.
Problém nastane vtedy, ak si muzikanti myslia, že melódie, vynárajúce sa z podvedomia, sú ich vlastné. Exbeatle George Harrison márne presviedčal súd, že melódia jeho najväčšieho hitu My Sweet Lord nemá nič spoločné so skladbou He's So Fine od The Chiffons. Jej autorom musel vyplatiť rekordných 1 600 000 dolárov a k tomu utŕžil kopu hanby.
(peb)
Red Hot Chili Peppers. FOTO - ČTK/AP |