Štrasburg/Viedeň/Bratislava 6. júla (TASR) - Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ) s veľkou pravdepodobnosťou preruší kontakt so stranou Smer-SD v súvislosti s účasťou radikálnej Slovenskej národnej strany (SNS) v novom slovenskom vládnom kabinete.
V rozhovore pre TASR to dnes potvrdil podpredseda socialistickej frakcie v Európskom parlamente a poslanec za rakúskych socialistov Hannes Swoboda. Podľa neho predseda Smeru-SD Robert Fico v stredu v Štrasburgu ubezpečil, že jeho vláda bude presadzovať sociálnodemokratický program a že dvaja kontroverzní predsedovia koaličných strán - šéf SNS Ján Slota a líder HZDS Vladimír Mečiar nebudú sedieť vo vláde. Swoboda však vidí značné paralely z vývoja v Rakúsku v roku 2000 so súčasným a budúcim vývojom na Slovensku. "Vieme to dobre na základe našich skúseností. Aj tu sa to tak stalo. Po prvé, aj vtedy šéf FPÖ Jörg Haider nebol členom vlády v kabinete spolkového kancelára Schüssela a po druhé vláda ľudovcov so slobodnými deklarovala, podobne ako Ficova vláda teraz, že bude proeurópska," uviedol ďalej podpredseda frakcie socialistov.
Osobne vidí paralelu medzi spojenectvami Schüssel-Haider v Rakúsku a Fico-Slota-Mečiar na Slovensku. "Vyhlásenie Schüsselovho kabinetu o dodržaní európskych hodnôt sa naplnilo na 80-90 percent. Haider nebol vtedy v kabinete, ale naďalej rozširoval svoju antieurópsku až pravicovoradikálnu politiku z pozadia. Do určitej miery predsedovia takýchto radikálnych strán sú voľnejší tým, že nesedia priamo vo vláde a nemôžu byť postihnutí. A to je zle pre krajinu, ktorá môže byť napokon sankcionovaná. Zažili sme to v Rakúsku," vysvetli ďalej pre TASR Swoboda.
Ako pripomenul, Strana európskych socialistov (PES) navrhuje pozastavenie členstva strany Smer vo svojich radoch na obdobie, počas ktorého bude v slovenskej vláde SNS. Túto pozíciu prezentovali v stredu Štrasburgu lídri európskych socialistov slovenskému premiérovi Ficovi.
Takéto odporúčanie pre predsedníctvo strany odhlasovala socialistická frakcia v utorok večer, ešte predtým, ako si vypočula vysvetlenie zo strany Fica. Návrh podporilo podľa všetkých 34 členských strán s výnimkou českých sociálnych demokratov. Definitívne rozhodnutie padne podľa slov Swobodu na zasadnutí predsedníctva strany, ktoré je naplánované na september-október. "Všetko smeruje k pozastaveniu členstva," zdôraznil ďalej pre TASR Swoboda.
Niektoré socialistické strany, ako pripomína rakúska agentúra APA, už prerušili bilaterálne vzťahy so Smer-SD. Ako dodal dnes Swoboda, o prerušení kontaktov so Smerom-SD v prípade rakúskej SPÖ môže rozhodnúť priamo úzke vedenie tejto strany. "Možno sa už tak stalo, tu v Štrasburgu nie som však o tom zatiaľ informovaný," povedal na záver rozhovoru pre TASR.