Vyhlásila tiež, že odpáli ďalšie strely a podnikne ešte dôraznejšie kroky, ak budú oponenti testov vyvíjať tlak na komunistickú krajinu.
Severná Kórea sa necíti byť viazaná moratóriom na raketové skúšky a má právo ich uskutočňovať v záujme vlastnej sebaobrany. Uviedlo to dnes severokórejské ministerstvo zahraničných vecí.
Pchjongjang sa v septembri 1999 dohodol s Washingtonom na pozastavení skúšok a vývozu rakiet dlhého doletu počas rozhovorov o zlepšení vzťahov. USA reagovali zrušením niektorých obchodných bariér. Kontakty oboch krajín medzičasom ochladli a nepokračujú ani tzv. šesťstranné rokovania o zrušení jadrového programu Severnej Kórey.
"KĽDR už v marci 2005 objasnila, že moratórium na raketové skúšky prestalo byť platné," uviedol hovorca severokórejského ministerstva citovaný štátnou tlačovou agentúrou KCNA. Dodal, že stredajšie odpálenie rakiet nijako nesúvisí s účasťou Pchjongjangu na šesťstranných rozhovoroch, pričom Severná Kórea má naďalej záujem o Kórejský polostrov bez jadrových zbraní.
V separátnej správe štátnych médií izolovaný komunistický režim obvinil USA z toho, že zintenzívnili vzdušnú špionáž a pripravujú spustenie nukleárnej vojny na Kórejskom polostrove. "Armáda a obyvatelia KĽDR ďalej posilňujú vojenský odstrašujúci prostriedok pre nemilosrdné potrestanie provokácií agresorov," uviedla KCNA.
Čína dnes oznámila, že do Pchjongjangu vyšle svojho hlavného vyjednávača na uviaznutých šesťstranných rozhovoroch s cieľom presvedčiť Pchjongjang, aby sa ich znova zúčastnil. Námestník šéfa diplomacie Wu Ta-wej navštívi KĽDR s delegáciou vicepremiéra Chuej Liang-jüa.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí zároveň vyzvalo všetky strany na zdržanlivosť a nepodnikanie krokov, ktoré by zvýšili napätie a skomplikovali situáciu. Napriek tomu, že Severná Kórea nedbala na naliehanie Číny, aby neuskutočnila raketové skúšky, sú obe krajiny podľa hovorkyne ministerstva naďalej "priateľskými susedmi".