Štrasburg 5. júla (TASR) - Slovenskí europoslanci z Európskej ľudovej strany (EĽS - ED) vyjadrili dnes hlboké znepokojenie nad súčasnou politickou situáciou na Slovensku. Požadujú preto vytvorenie nezávislej monitorovacej skupiny v rámci skupiny EĽS - ED, ktorá by bližšie sledovala ďalší vývoj politickej situácie na Slovensku.
"Naša delegácia je hlboko znepokojená z účasti SNS a HZDS v novej vládnej koalícii, keďže ich aktivity z nedávnej minulosti poškodili Slovensko vo všetkých oblastiach života. Bezprávie, porušovanie ľudských práv a práv menšín, vysoká miera korupcie a celková politická orientácia zabrzdili snahy Slovenska o integráciu do štruktúr EÚ a NATO. Napriek tomuto obe tieto strany spolu s ich lídrami dostali ponuku stať sa členmi koalície," uvádza sa vo vyhlásení.
Delegácia, ktorú tvoria Peter Šťastný, Milan Gaľa, Zita Pleštinská, Anna Záborská, Miroslav Mikolášik, Ján Hudacký, Edit Bauer a Árpád Duka-Zólyomi, tiež vyjadrila svoje obavy zo schopnosti novej vlády zachovať prosperitu v ďalšom vývoji Slovenska a zároveň pokračovať v reformách úspešne iniciovaných a implementovaných predchádzajúcou vládou vedenou Mikulášom Dzurindom.
"Sme takisto znepokojení súčasným vymenovaním kontroverzných členov novej vlády, ako i niektorými najnovšími vyhláseniami Vladimíra Mečiara a Jána Slotu, ktoré naznačujú, ako málo sa na ich rétorike z minulosti zmenilo," tvrdí skupina slovenských europoslancov.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) np