Moskva/Svet 5. júla (TASR) - Dnešnými testami severokórejských rakiet sa s najväčšou pravdepodobnosťou budú zaoberať lídri skupiny G8 na nadchádzajúcom summite v Petrohrade.
"Lídri budú bezpochyby hovoriť o Severnej Kórei," vyhlásil Igor Šuvalov, zodpovedný za organizáciu summitu, ktorý sa uskutoční 15.-17. júla v ruskom Petrohrade.
Ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin vyzval na opatrnosť pri rozhodovaní o odvetných krokoch voči Pchjongjangu. Čurkin sa po dnešnom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN vyslovil za silnú reakciu Bezpečnostnej rady, je však proti prijatiu sankcií. Podobné stanovisko má aj Čína.
Hlavný americký vyjednávač pre Severnú Kóreu Christopher Hill vyhlásil, že je pozoruhodné, ako raketové testy Pchjongjangu dokázali zjednotiť medzinárodné spoločenstvo proti postupu KĽDR.
Japonsko, USA a Veľká Británia predložili dnes Bezpečnostnej rade OSN návrh rezolúcie, požadujúci pozastavenie všetkých financií, majetku a technológií, ktoré by mohli byť využité na severokórejský raketový program. Návrh takisto odsudzuje raketové testy KĽDR a vyzýva Pchjongjang, aby sa vrátil k šesťstranným rozhovorom o severokórejskom jadrovom programe.
Spojené štáty americké dnes so svojimi kľúčovými spojencami konzultovali ďalšie kroky voči Severnej Kórei, ktorú vyzvali, aby zastavila testy rakiet.
Hoci Washington v uplynulých dňoch varoval Severnú Kóreu pred tvrdou odpoveďou, ak uskutoční test rakety dlhého doletu, hovorca Bieleho domu Tony Snow pohrozil predložením severokórejskej otázky pred BR OSN a prijatím príslušných sankcií.
Snow dodal, že americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová hovorila so svojimi partnermi z Ruska, Číny a Južnej Kórey o "primeranej ceste vpred."
Riceová označila konanie KĽDR za provokáciu. Podľa nej sú šesťstranné rozhovory o severokórejskom jadrovom programe cestou k vyriešeniu problému okolo raketových testov. Zároveň podčiarkla, že záleží na Severokórejčanoch, ako rozhovory využijú.
Severoatlantická aliancia vyzvala na dôraznú medzinárodnú reakciu na severokórejské raketové skúšky, ktoré odsúdila ako hrozbu pre bezpečnosť východnej Ázie i celého sveta.
"Raketové programy a provokatívne činy Severnej Kórey si žiadajú dôraznú reakciu medzinárodného spoločenstva. Vyzývame Severnú Kóreu, aby okamžite upustila od vývoja rakiet dlhého doletu a potvrdila svoje moratórium na všetky ich odpaľovania," píše sa vo vyhlásení NATO.
Európska únia vyjadrila podobné obavy a odsúdila Severnú Kóreu za krok, ktorý zvýši napätie v regióne. "Boli by sme radi, ak by sa Severná Kórea vrátila k moratóriu, ktoré dodržiavala od septembra 1999, a samozrejme vrátila sa k rozhovorom... a snažila sa dosiahnuť riešenie prostredníctvom dialógu," uviedla hovorkyňa EÚ.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí predtým vyjadrilo "vážne obavy" v súvislosti so skúškami rakiet a taktiež vyzvalo Pchjongjang na návrat k moratóriu. Podľa ruských médií si ministerstvo predvolalo severokórejského veľvyslanca v Moskve.
Na odsúdenie testov a prijatie sankcií voči KĽDR sa vyslovilo aj Japonsko. Zároveň vyzvalo Pchjongjang na návrat k rokovaciemu stolu o jeho jadrovom programe.