Skopje 5. júla (TASR) - V Macedónsku sa dnes konajú parlamentné voľby dôležité pre snahy krajiny o členstvo v EÚ, ktorá vyhlásila, že hlasovanie musí byť bez podvodov a zastrašovania známeho v minulosti.
Podľa prieskumov sa očakáva tesné víťazstvo konzervatívnej opozičnej strany VMRO-DPMNE, keďže voliči sú po štyroch rokoch vlády vedenej sociálnymi demokratmi frustrovaní nízkou životnou úrovňou a zlou ekonomickou situáciou krajiny.
Politickí lídri vyzvali na slobodné a spravodlivé voľby. Reagovali na násilné incidenty, ktoré počas predvolebnej kampane prepukli medzi stúpencami dvoch hlavných albánskych strán.
EÚ a NATO varovali, že zopakovanie nezrovnalostí z komunálnych volieb konaných v marci 2005 by mohlo ohroziť snahy Macedónska o členstvo v oboch blokoch.
Macedónsky parlament nedávno schválil prísnejšie pravidlá volieb, vrátane prísnych trestov za manipuláciu s výsledkami. Na sledovanie priebehu hlasovania sa zaregistrovalo asi 500 medzinárodných a 6200 domácich pozorovateľov.
Vo voľbách sa o 120 kresiel v jednokomorovom parlamente uchádza 2700 kandidátov z 33 strán alebo koalícií. Právo voliť má asi 1,7 milióna Macedóncov. Takmer 3000 hlasovacích miestností bude otvorených do 19.00 h SELČ. Odhady výsledkov, tzv. exit polls, zverejnia bezprostredne po skončení volieb, prvé oficiálne výsledky sa očakávajú v piatok.
Prieskumu naznačujú, že nová koaličná vláda bude musieť byť koaličná. Podľa pozorovateľov by VMRO-DPMNE v prípade volebného víťazstva mohla mať problémy s hľadaním koaličných partnerov.
Prezident Branko Crvenkovski deň pred hlasovaním vyhlásil, že voľby musia dokázať "demokratické kapacity" krajiny, aby sa neohrozili snahy o členstvo v EÚ a NATO.
"Tieto voľby majú väčší význam ako len rozhodovanie, kto v nasledujúcich rokoch povedie vládu," povedal Crvenkovski v televíznom príhovore k obyvateľom. "Macedónsko musí dokázať svoje schopnosti a demokratický potenciál pokračovať v procese integrácie do EÚ a NATO," dodal.
Macedónsko dúfa, že členom NATO sa stane v roku 2008 a do EÚ vstúpi v roku 2012. Únia v decembri 2005 krajine udelila štatút kandidáta na členstvo, nestanovila však žiaden termín pre otvorenie prístupových rokovaní.
Macedónsko vyhlásilo nezávislosť v roku 1991 - ako jediná z bývalých juhoslovanských republík bez krviprelievania známeho z Chorvátska a Bosny. Na začiatku roku 2001 však v krajine vypukli boje medzi albánskymi rebelmi a vládnymi silami. Konflikt, ktorý hrozil prerásť do občianskej vojny, ukončia v auguste 2001 Západom sprostredkovaná mierová dohoda, na základe ktorej získali Albánci, tvoriaci asi štvrtinu dvojmiliónovej populácie, lepšie postavenie.