Viedeň 4. júla (TASR) - Z mocenského pohľadu je výkon Roberta Fica pri vytváraní vládnej koalície na Slovensku výnimočný. Iba dva týždne po voľbách predložil verejnosti zoznam s menami nových ministrov. Predtým sa mu podarilo ukuť koalíciu jeho ľavicovo orientovaného Smeru-SD s nacionalistami zo SNS a s ĽS-HZDS na čele s kontroverzným expremiérom Vladimírom Mečiarom, píše sa v analýze rakúskej agentúry APA, porovnávajúcej politické pomery na Slovensku a v Rakúsku.
Smer si pritom ponechal všetky kľúčové pozície a môže sa tak spoľahnúť na to, že bude môcť realizovať svoj program, pokračuje APA, pripomínajúc, že SNS a HZDS dostali rezorty ako školstvo, životné prostredie a poľnohospodárstvo, z ktorých budú môcť politický kurz vlády ovplyvňovať iba minimálne. Sociálni demokrati na Slovensku sa spoliehajú na zmes odborníkov a politikov, ktorí doteraz stáli skôr v úzadí, pokračuje APA, konštatujúc, že neznáme osobnosti do kabinetu vyslali aj SNS a HZDS.
Výnimkou je iba Štefan Harabin, ktorý pôsobil dlhé roky na Najvyššom súde SR a bol vtedy v sústavnom konflikte s kresťanskodemokratickými ministrami spravodlivosti. Médiá zastávali vtedy názory ministrov a Harabina predstavovali ako odporcu reforiem. Medzi odborníkmi si však Harabin dokázal svoju pozíciu ubrániť. Pozorovatelia vidia práve v nominácii Harabina truc zo strany šéfa HZDS, ktorý tým zrejme chce "ukázať" kresťanským demokratom, konštatuje APA.
Otázky však vyvoláva ani nie tak zloženie novej vlády ako prekvapujúca stranícka konštelácia novej koalície. Kontroverzní sú obaja predsedovia partnerských strán Smeru: Vladimír Mečiar práve tak ako aj Ján Slota, píše rakúska agentúra.
Analýza pokračuje vymenúvaním negatív oboch politikov - u Slotu zdôrazňuje jeho averziu voči menšinám - konkrétne voči Maďarom a Rómom - a postoj SNS voči tzv. slovenskému štátu, ktorý existoval počas vojny z Hitlerovej milosti a ktorého prezidenta Jozefa Tisa považuje Slota za hrdinu.
Ľavicoví intelektuáli na Slovensku porovnávajú vznik súčasnej vlády SR s pomermi v Rakúsku, keď sa v roku 2000 stala členom vlády Wolfganga Schüssela Slobodná strana Rakúska (FPÖ) na čele s Jörgom Haiderom. Ján Slota však patrí do inej kategórie ako Jörg Haider a jeho verbálne prejavy sa môžu stať pre Ficovu vládu záťažou, ktorú táto nemusí vydržať.
Expremiéra Vladimíra Mečiara označuje APA za "vyhoreného" politika, ktorý si je vedomý svojich hraníc, nezbavil sa však úplne ambícií poťahovať politické nitky z úzadia.
Fico si bude musieť vo svojej vláde všímať predovšetkým ministrov za SNS a HZDS, píše APA, podotýkajúc, že budúcemu šéfovi slovenskej vlády môžu prácu komplikovať predsedovia oboch koaličných strán. Ich doterajšie úlety označoval Fico doteraz za ich osobné názory. Za akúsi poistku možno považovať podmienku v koaličnej zmluve, že koaliční partneri nebudú informovať médiá o interných problémoch skôr, ako sa koalícia nedohodne na ich riešení.
Vytvorenie rakúskej vlády v roku 2000 malo za dôsledok politické odstavenie Jörga Haidera. Sotvakto však verí, že by sa Robertovi Ficovi podarilo na Slovensku úspešne realizovať Schüsselovu stratégiu, píše v závere analýzy rakúska APA.