Hamburg 25. marca (TASR) - Bieloruský prezident Alexander Lukašenko a jeho vláda sa čoraz viac dostávajú do podozrenia, že dodávkami zbraní a výchovou vojenských kádrov podporujú režim irackého prezidenta Saddáma Husajna, píše najnovšie vydanie nemeckého spravodajského magazínu Der Spiegel.
Len pred pár dňami prijal Lukašenko vo svojej minskej rezidencii irackého vicepremiéra a ministra financií Hikmata Mizbána Ibrahima al-Azzávího.
Na stretnutí sa dohodla vzájomná tovarová výmena medzi oboma štátmi, ktorá by v tomto roku mala dosiahnuť objem 50 miliárd dolárov, dvojnásobok dohodnutej sumy z uplynulého roka.
Podľa informácií bieloruských opozičných denníkov dodáva Minsk Bagdadu aj zbrane a obrannú techniku, napríklad vzdušný obranný systém SA-3.
Lukašenko tieto správy vytrvalo popiera, pochvalne sa ale vyjadruje o domácej produkcii "optických prístrojov a jedinečných odkloňovacích systémov." Vedno s obrannými zariadeniami má Irak záujem aj opravárenský servis, ktorý ponúkajú bieloruskí odborníci.
Iracká vojenská delegácia zavítala do Minska pred necelým polrokom. Opozičná Belaruskaja delovaja gazeta uverejnila zoznam irackých dôstojníkov protivzdušnej obrany, ktorí dostali pozvánku na ďalšie vzdelávanie do Vojenskej akadémie v Minsku.
Vláda však informáciu novín okamžite dementovala. Obchod s vojenským materiálom patrí v Bielorusku k najlepšie stráženým vojenským tajomstvám. Zisky z predaja zbraní plynú do tajných fondov, ktorými disponuje osobne samotný Lukašenko. Bieloruský minister obrany Leonid Malcev síce priznáva, že jeho krajina obchoduje so zbraňami, nevidí však na tom nič zlé. Výčitky, že jeho krajina sa spája práve s Husajnom, nazýva Malcev propagandou, riadenou z USA.
Jeho predchodca Pavel Kozlowski naproti tomu vyhlásil, že Lukašenkova vláda neuznáva "nijaké morálne princípy" a v obchode so zbraňami pestuje "kriminálnu politiku," uzatvára nemecký Der Spiegel.